Select Page

Washington – Šéf a zakladateľ firmy SpaceX Elon Musk chce pomôcť vybudovať ľudskú kolóniu na Marse. Mohla by vraj mať až 80.000 obyvateľov. Miliardár chce na uskutočnenie svojej vízie prispieť tým, že bude na Mars prepravovať bádateľov. Jedna letenka by pritom mala stáť približne 500.000 dolárov (takmer desať miliónov korún), takže by si ju vraj mohlo dovoliť dosť ľudí v strednom veku. Informoval o tom server space.com.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Súkromná firma SpaceX už teraz hrá dôležitú úlohu v americkom vesmírnom programe. Vyvinula nosnú raketu Falcon 9 a nákladnú loď Dragon, ktorá je prvým súkromným vesmírnym plavidlom slúžiacim na zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Dragon je po minuloročnom ukončení programu raketoplánov dokonca jediným americkým dopravným prostriedkom k ISS. SpaceX v súčasnosti vyvíja aj verziu, ktorá by mohla vynášať na obežnú dráhu okolo Zeme ľudskú posádku, čo zatiaľ obstarávajú ruské Sojuzy.

Osídľovanie Marsu by podľa Muskovej vízie začalo vyslaním priekopníckej skupinky menej ako desiatich ľudí, ktoré by na červenú planétu prepravila veľká znovu použiteľná raketa poháňaná tekutým kyslíkom a metánom. „Na Marse je možné založiť sebestačnú civilizáciu a vytvoriť z nej niečo naozaj veľkého,“ povedal Musk v Londýne pri prezentácii svojich podnikateľských plánov v Londýne.

Podľa Muska by s prvými kolonizátormi musela byť na Mars vyslaná spústa zariadenia vrátane strojov na výrobu hnojív, metánu a kyslíka z povrchového ľadu a z dusíka a oxidu uhličitého, ktoré sú obsiahnuté v marťanskej atmosfére.

Prvý osadníci by tiež museli mať materiál na stavbu priehľadných kupol, ktoré by natlakovali atmosférickým CO2. Pod takýmto príkrovom by potom mohli pestovať rastliny zo Zeme. Akonáhle by sa kolónia stala sebestačnejšou, bola by na Mars vyslaná veľká raketa s viacerými ľuďmi a menším množstvom zásob a vybavenia.

Musk predpokladá, že prinajmenšom spočiatku by nebol k dispozícii dopravný prostriedok, ktorý by mohol medzi oboma planétami pendlovať. Vylúčil tiež, že by sa pre misiu dala využiť loď Dragon.

Podnikateľ však nevylúčil, že by sa dopravným prostriedkom na Mars mohla stať znovupoužiteľná raketa, ktorú SpaceX plánuje a ktorá býva označovaná skratkou MCT (Mass Cargo Transport, preprava veľkoobjemových nákladov).

Musk odhaduje, že program kolonizácie Marsu, na ktorom by sa podieľal spoločne s vládou aj súkromný sektor, by stál približne 36 miliárd dolárov. Kolónia by si vyžiadala náklady vo výške 0,25 až 0,5 percenta amerického HDP, čo by podľa Muska bolo všeobecne prijateľné.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!