Select Page

2. septembra 2012 8:00. WASHINGTON – Vesmírny teleskop Kepler objavil systém planét, ktoré obiehajú okolo dvoch sĺnk. V prestížnom vedeckom časopise to napísal vedecký tím pod vedením Jeroma Orosz zo Sandiegské univerzity.

Unikátny objav podľa agentúry DPA ukazuje, že okolo takzvaných dvojhviezd môžu existovať planetárne systémy, ako je naša slnečná sústava. Systém bol pomenovaný Kepler-47. Jedna z jeho najmenej dvoch planét sa dokonca nachádza v takzvanej obývateľnej zóne. Život na nich ale asi nie je.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Systém Kepler-47 sa nachádza v súhvezdí Labute vo vzdialenosti asi 5000 svetelných rokov od Zeme. Svetelný rok je vzdialenosť, ktorú prejde svetlo za rok, a zodpovedá asi desiatim biliónom kilometrov. V systéme je dvojica hviezd, z ktorých jedna je podobná Slnku, a okolo nich sa vytvoril systém najmenej dvoch planét.

Vnútorný z týchto dvoch planét Kepler-47b má len asi trojnásobný priemer Zeme a dvojhviezdy obehne každých 49 dní. Je na nej ale príliš veľké teplo, aby tam mohol existovať život. Vonkajšia planéta Kepler-47c potrebuje k obehu 303 dní a nachádza sa v takzvanej obývateľnej zóne, teda v oblasti okolo hviezdy, v ktorej by sa mohol teoreticky vyskytovať život. V prípade Kepler-47c ide o takzvaného plynného obra, teda veľkú planétu, ktorá je ale z veľkej časti zložená z plynu alebo plynu v kvapalnom skupenstve.

„Na (planéte) Kepler-47c je život nepravdepodobný, ale keby mala veľký mesiac, boli by to veľmi zaujímavé svety,“ uviedol podľa agentúry DPA vo vyhlásení William Welsh, spoluautor štúdie vypracovanej na základe vedeckého bádania. Dvojhviezdy, ktoré obiehajú okolo spoločného ťažiska, vedci zaznamenali už skôr. Až vlani ale informovali o objave jedinej planéty, ktorá obieha okolo dvoch hviezd, takže z jej povrchu je možné sledovať dvojitý západ sĺnk. Dvojhviezdy sú kvôli zložitej dynamike považované za komplikované prostredie pre vznik planét. Systém Kepler-47 však podľa spoluautora štúdie Joshua Cartera z Harvardova-Smithsonovho Astrofyzikálneho strediska ukazuje, že aj okolo dvojhviezd sa môže vytvoriť systém niekoľkých planét, ktoré obiehajú v jednej rovine.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!