Select Page

Rybári z Třeboně zahájili 8. októbra trojdňový výlov najväčšieho českého rybníka Rožmberk. Očakávajú výnos približne 150 ton rýb, teda približne rovnako ako pri poslednom výlove pred dvoma rokmi. Ide o priemernú produkciu, pretože tento rok chovu rýb príliš neprialo počasie. Prevažnú väčšinu vždy tvoria kapre.

Praha – Kapre ponechané v pokoji sa veľmi často natáčajú severojužným smerom. Zistil to tím bádateľov z Českej poľnohospodárskej univerzity (SPU), Univerzity Karlovej a University Duisburg-Essen, podľa ktorých súvisí tento „šiesty zmysel“ s geomagnetickým poľom. Svoje závery už publikovali v renomovanom vedeckom časopise PLoS ONE, teraz skúmajú šiesty zmysel u psov. ČTK to povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Josef Beránek.

„Vedci fotografovali ryby v kruhových kadiach, z ktorých dočasne odstránili prívody vzduchu, aby neskresľovali výsledky. Po vyhodnotení nebola štatisticky významná žiadna iná orientácia ako severojužná,“ opísal Beránek. Výskum zahŕňal cez 800 meraní viac ako 14.000 rýb v 80 kadiach umiestnených v 25 lokalitách.

Vedci z ČZU az Essene už pred štyrmi rokmi spolupracovali na štúdiu, podľa ktorej dobytok a jelene tiež na pastve využívajú magnetického zmyslu a často odpočívajú v severojužnej osi. Výskum sa vtedy týkal viac ako 8000 kusov dobytka na niekoľkých stovkách rôznych pastvín a takmer 3000 jeleňov v 250 lokalitách.

Podobných prác bolo doteraz publikovaných len málo. Napríklad lososom tento šiesty zmysel pomáha spolu s čuchom v orientácii pri návrate do riek, kde prišli na svet.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!