Select Page

Washington – Slávna veta o malom kroku pre človeka a obrovskom skoku pre ľudstvo, ktorú 20. júla 1969 predniesol Neil Armstrong po historicky prvom výstupe na povrch Mesiaca, možno vznikla oveľa skôr, než po pristátí na zemskom súputníkovi, ako tento zosnulý Americký astronaut tvrdil. Armstrongov brat Dean v Novom dokumente BBC vyhlásil, ze ju mal pripravenú už dlho pred letom.

[youtube]http://youtu.be/HCt1BwWE2gA[/youtube]

Armstrong, ktorý zomrel vlani 25. augusta vo veku 82 rokov, ukázal Deanovi spomínanú vetu napísanú na papieriku PRI HRE rizík. „Povedal, čo si o tom myslíš ? Odpovedal som, báječne,“ uviedol Dean. Dodal, že brat si myslel, že sa  mu to bude páčiť, ale rovnako chcel, aby si to prečítal.

Andrew Chaikin v knihe Človek na Mesiaci napísal, že Neil Armstrong bol priamo zaplavený návrhmi, čo po pristáni povedať. Šlo napríklad o citáty z Biblie alebo Shakespeara.

Neil vždy zdôrazňoval, že ho spomínaná veta napadla po pristátí na Mesiaci. Túto verziu potvrdzovali aj dvaja členovia posádky Buzz Aldrin a Michael Collins, ktorí tiež tvrdili, že o téme „Prvé vety na Mesiaci“ počas misie vôbec nehovorili.

Neil Armstrong okrem iného v minulosti opakovane vyhlasoval, že vetu „That’s one small step for a man, one giant leap for mankind“ preniesol s členom „a“. Bez tohoto člena by sa úplne posunul význam výpovede, ľudstvo by totiž urobilo nielen obrovský skok, ale aj malý krok. Neil uisťoval, že „a“ povedal, ale že počuteľnosť členov zanikla počas rádiového prenosu.

Ilustračné foto – Americký astronaut Neil Armstrong vystupuje z modulu po pristátí žako Prvý pozemšťan na Mesačný povrch.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!