Select Page

SYDNEY – Austrálski vedci objavili novú metódu skúmania vzácnych vráskavcov obrovských. Pomocou vojenskej technológie používanej pre lokalizáciu ponoriek dokážu zistiť prítomnosť vráskavcov na vzdialenosť stoviek kilometrov. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Experti z Austrálskej antarktickej divízie začali k nájdeniu vráskavcov obrovských, ktorí sú najväčšími zvieratami na zemi, používať hydroakustické bóje. Ich prostredníctvom „odpočúvajú“ nízkofrekvenčné zvuky, ktorými sa tieto veľryby medzi sebou dorozumievajú.

Doteraz sa vedci pri monitorovaní vráskavcov spoliehali na bežnú vizuálnu metódu. Tento rok sa ale austrálskym odborníkom podarilo počas 20 dní zaznamenať pomocou akustických bójí umiestnených v bassovom prielive, ktorý oddeľuje Južnú Austráliu od ostrova Tasmánia, 103 prípadov výskytu vráskavcov v oblasti väčšej ako 10.000 kilometrov štvorcových.

Nedostatok informácií

Jeden z členov tímu Mike Double pripomenul, že hoci plitváci dorastajú do dĺžky až 33 metrov, je veľmi zložité ich nájsť a existuje tiež len málo informácií o nich.

„Konečne dostávame odhady množstva vráskavcov obrovských. Veľa rokov sme sa snažili registrovať históriu ich sťahovania a z toho odhadnúť celkovú veľkosť ich populácie,“ konštatoval Double.

Austrálska vláda vyjadrila nádej, že dokonalejšie monitorovanie týchto cicavcov prispeje k ich záchrane pred vyhynutím. Vráskavec obrovský bol začiatkom 90. rokov takmer vyhubený, keď veľrybári zabili asi 250 tisíc zástupcov tohto druhu.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!