Select Page

Moskva – V Českej republike bola zatknutá žena, po ktorej pátra ruská polícia v súvislosti s údajnou defraudáciou vo výške päť miliárd dolárov (97 miliárd korún). Oznámila to dnes v Moskve vyšetrovacia správa ruského ministerstva vnútra. Taťjana Paraskevičová sa údajne podieľala na zločineckom spiknutí pri tunelovaní kazašskej banky BTA.

Paraskevičová bola podľa ruského ministerstva členkou skupiny vedenej bývalým generálnym riaditeľom, predsedom rady riaditeľov a majiteľom banky BTA Muchtarem Abljazovem. Mala údajne zodpovedať za organizáciu nelegálnych peňažných prevodov a za financovanie celej skupiny.

Exminister zmizol nevedno kam

Abljazov, niekdajší kazašský minister energetiky, dnes patrí k úhlavným politickým nepriateľom kazašského prezidenta Nursultan Nazarbajev. Z Kazachstanu, kde je stíhaný za spreneveru, utiekol bankár v roku 2009 a miestna prokuratúra odvtedy márne usilovala o jeho vydanie. Tento rok vo februári bol Abljazov v Londýne odsúdený na 22 mesiacov väzenia za pohŕdanie súdom v súvislosti s procesom o finančných podvodoch. Z Británie ale zmizol nevedno kam ešte skôr, než mohol byť vzatý do väzenia.

Abljazov v Kazachstane v roku 2001 založil stranu Demokratická voľba Kazachstanu a stal sa jedným z hlavných opozičných vodcov. O rok neskôr bol odsúdený za údajnú korupciu a zneužitie moci na šesť rokov väzenia. V roku 2003 Nazarbajev Abljazova omilostil.

Keď vlani začalo nové trestné stíhanie Abljazova, jeho kolegyňa Paraskevičová utiekla do zahraničia a skrývala sa podľa ruského ministerstva vnútra v Lotyšsku, na Cypre, v Poľsku a v Českej republike. Pri prehliadke jej nehnuteľností v Moskve a na Altaji polícia podľa vyšetrovateľov našla „ohromné množstvo falošných pečiatok komerčných organizácií a daňových úradov“.

Skupina vyšetrovateľov

Podľa ruského ministerstva vnútra v najbližšej dobe do Česka odíde skupina ruských vyšetrovateľov, ktorí v Prahe „vykonajú vyšetrovacie úkony“. Chcú sa okrem iného spýtať aj na pôvod predmetov nájdených v bytoch Paraskevičovej v Rusku. Na výsledkoch výsluchu potom vraj bude závisieť ďalší osud zadržaných.

Ako poznamenávajú ruské médiá, Abljazovova kauza nie je jediným prípadom, ktorý sa v Rusku vyšetruje v súvislosti s bankou BTA. Pred dvoma týždňami moskovský súd odsúdil štyroch vysoko postavených pracovníkov spoločnosti Evrazija Logistik k ôsmim a deviatim rokov väzenia za to, že z banky nezákonne odčerpali 730 miliónov dolárov (vyše 14 miliárd korún).

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!