Select Page

Rozloha ľadu pokrývajúceho Severný ľadový oceán je najmenšia od doby, kedy ľudia začali sledovať Arktídu pomocou satelitov. Na svojich internetových stránkach o tom v utorok informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Arktický ľad tak pokrýva menšiu oblasť ako v doteraz rekordnom roku 2007, hoci tento rok boli teploty v polárnej oblasti nižšie ako pred piatimi rokmi.
Podľa satelitných snímkov urobených v nedeľu 26.augusta.2012  pokrýval ľad v okolí severného pólu 4,1 milióna štvorcových kilometrov oceánu. To je o 70 000 štvorcových kilometrov menej ako v roku 2007. Rozloha zamrznutej plochy sa počas tohtoročnej sezóny zrejme ešte zmenší, pretože podľa vedcov pokračuje zvyčajne topenie až do polovice septembra.

[youtube]http://youtu.be/vAwnTkPzpls[/youtube]

Rekord padol, aj keď bolo chladnejšie. Ľad je narušený.
Päť rokov starý rekord v topení arktického ľadu padol, hoci je tento rok v severnej polárnej oblasti chladnejšie ako v roku 2007.

„V roku 2007 bolo v skutočnosti oveľa teplejšie (ako tento rok),“ povedal Joey Comiso z NASA. Za rekordný pokles rozlohy zamrznutého mora podľa neho môže dlhodobý trend v narušovaní základnej vrstvy ľadu, ktorá sa počas polárnej zimy obnovuje len pomaly. „Strácame silnú časť ľadovej pokrývky. A keď túto časť stratíte, zvyšok ľadu bude cez leto oveľa zraniteľnejší,“ vysvetlil.

Ľad v Arktíde sa cez leto topí a počas polárnej zimy sa obnovuje. Vedci však na základe záberov, ktoré družice prinášajú od roku 1979, zistili, že každoročné minimum rozlohy zamrznutého oceánu sa každých desať rokov zmenší o 13 percent. Väčšina vedcov je presvedčená, že úbytok arktického ľadu je spôsobený globálnym otepľovaním.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!