Select Page

Rím / Bratislava – Talianski výskumníci vraj objavili kľúčový mechanizmus, ktorý by mohol zabraňovať vírusu HIV spôsobovať smrteľnú chorobu AIDS. Podľa odborníkov ide o posun, ktorý by mohol viesť k vytvoreniu efektívnej očkovacej látky proti rozvinutiu choroby. Informovala o tom agentúra ANSA s odvolaním sa na článok talianskych vedcov zverejnený v internetovej verzii odborného časopisu PLoS ONE.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Objav talianskych výskumníkov ocenila ako dôležitý, aj keď čiastkový krok, manažérka českého Národného programu HIV / AIDS Džamila Stehlíková.

Vírus HIV disponuje proteínom pod názvom TAT, o ktorom sa dlhodobo vie, že vie ničiť nádorové bunky a že by teda teoreticky mohol skazonosné pôsobenie vírusu nasmerovať proti nádorovému bujneniu miesto proti zdravým bunkám. Sám ale na to nestačí.

Experti vedení Barbarou Ensoliovou z talianskeho národného strediska pre výskum AIDS teraz zistili, že TAT sa viaže na iný proteín s označením ENV. Až spoločnými silami sú tieto proteíny údajne schopné zabrániť vírusu pustošiť organizmus a šíriť sa v ňom. Oba proteíny majú vraj ešte jeden blahodárny účinok: zmierňujú následky infekcie, ktorá telo človeka napadá pri podávaní takzvaných antiretrovirálnych liekov.

Šéf talianskeho národného zdravotného inštitútu Enrico Garaci sa domnieva, že objav prináša odpoveď na to, prečo sú výsledky doterajšieho podávania preventívnych vakcín iba na báze proteínu ENV tak obmedzené, a ukazuje nové možnosti riešenia.

„Podľa môjho názoru je táto správa dôležitá, ale predsa len čiastkový krok v sústavnom celosvetovom bádaní pri hľadaní účinnej vakcíny proti HIV. Patrí do radu ďalších podobných výskumov, ale výsledok – teda účinná vakcína – je bohužiaľ stále v nedohľadne,“ povedala ČTK Stehlíková.

Vakcíny na báze ENV a TAT už podľa ANSA prechádzajú prvú skúšobnú fázu.

Boj vedcov z celého sveta proti AIDS trvá od objavenia tejto choroby tri desiatky rokov. Významne sa do neho zapojili aj českí odborníci na čele s objaviteľom takzvaných antivirotík Antonínom Holým, ktorý spolu s francúzskymi kolegami našiel spôsob, ako vírusy HIV likvidovať. Vírusy HIV majú schopnosť začleniť sa do DNA hostiteľa a dlhodobo vo vybraných bunkách v latentnom stave odolávať liekom.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!