Select Page

Bezpilotná sonda New Horizons (Nové obzory), ktorá mieri k trpasličej planéte Pluto, bude mať možno problém. Dôvodom sú zatiaľ neznáme mesiace a možný prstenec okolo trpasličej planéty, o ktorých astronómovia v čase plánovania misie nemali ani tušenie.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

V júli 2011 objavil Hubblov teleskop u Pluta štvrtý mesiac, tento rok v júli potom piaty. Je ale pravdepodobné, že nové mesiace na svoj objav ešte len čakajú. Predpokladá sa, že v systéme Pluta dochádza ku kolíziám týchto a ďalších drobných telies, pri ktorých sa uvoľňuje veľké množstvo prachu. „Sonda New Horizons letí rýchlosťou takmer 50 000 km / hod zničiť ju môže aj zrážka so zrnkom prachu veľkým jeden milimeter,“ upozornil koordinátor letu Hal Weaver z University Johns Hopkins. Vedci tiež neskrývajú obavy, že Pluto môže mať prstenec, ktorý je vzhľadom na vzdialenosť od Zeme nezistiteľný.

Pôjde o vôbec prvú misiu, ktorá bude skúmať tieto vzdialené telesá na okraji slnečnej sústavy.

Astronómovia teraz hľadajú spôsoby, ako prípadnej zrážke s kozmickým smetím zabrániť. Zvažuje sa aj možnosť, že by sa sonda držala v bezpečnej vzdialenosti. Tu ale budú poznať iba 10 dní pred jej príletom na Pluto.

Ak ale všetko pôjde podľa plánu, sonda začne snímkovať povrch Pluta aj jeho mesiace Cháronu už zo vzdialenosti 105 miliónov kilometrov. Do tesnej blízkosti Pluta by potom mala doraziť za ďalšie tri mesiace. Minie ho vo vzdialenosti 9600 km, ale vzhľadom k veľkej rýchlosti na jeho obežnú dráhu neprejde. Zároveň sa tak priblíži na 27 000 km od Charonu. Počas krátkej doby, čo bude v tesnej blízkosti oboch telies, bude mapovať ich povrch v niekoľkých odboroch spektra. Predpokladá sa, že zaobstará snímky s rozlíšením až okolo 60 metrov. Ďalšími úlohami bude výskum atmosféry Pluta a zloženie povrchu oboch telies.

Pôjde o vôbec prvú misiu, ktorá bude skúmať tieto vzdialené telesa na okraji slnečnej sústavy. Sonda odštartovala v januári 2006 a na Pluto by sa mala dostať v júni 2015. Ak bude jej misia úspešná, zamieri potom k nejakému transneptunickému telesu v Kuiperovom páse.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!