Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter skúmajúca Mars si pripísala prelomový objav. Prostredníctvom satelitných snímok získala dôkazy, že na červenej planéte padá sneh. Uviedol to americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Družica, ktorá obieha okolo Marsu od marca 2006, zaznamenala mraky suchého ľadu a fujavicu pri prelete nad Južným pólom. Získala tak dôkazy, že súčasťou atmosféry na Marse sú aj oblaky plné suchého ľadu. Ide o prvé potvrdené sneženie mimo Zem.
Prítomnosť mrakov a zmrznutého oxidu uhličitého v mrakoch naznačuje, že na Marse sú podmienky iné, než sa doteraz predpokladalo. Oxid uhličitý v pevnom skupenstve, vďaka využitiu pri chladení známy ako suchý ľad, mrzne pri mínus 125 stupňoch Celzia.
„Môžeme s istotou tvrdiť, že mraky v marťanskej atmosfére tvoria vločky oxidu uhličitého. Sú dostatočne rozsiahle na to, aby zasněžily povrch, „povedal serveru NASA Paul Hayne, šéf tímu z Laboratória Jet Propulsion.
O tom, že na Marse je stála biela čiapka suchého ľadu, astronómovia vedia už dávno. Záhadou zostávalo, ako sa každú zimu rozrastá: teda, či na Marse sneží, alebo sa zasnežené časti zväčšujú, pretože oxid uhličitý mrzne až na povrchu.