Select Page

Moskva – Prostredníctvom mačiatka vypusteného do nadoblačných výšin poslali svoj odkaz ľudia podvedení stavebnými firmami ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Mačiatko s ceduľou „Pomôžte dostavať môj domček“ vyletelo v kabíne stratosférického balóna do výšky 36 kilometrov. Podľa agentúry Interfax sa v poriadku sa vrátilo na zem.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Mladí ľudia z hnutia „Odnodolščiki“ balón pre malé mačiatko sami pripravili. Upozorňovali tak opakovane na nedostavané byty, ktorých výstavbu zaplatili, nasťahovať sa ale nemôžu. Podvedení drobní investori tvrdia, že z nich už rastie „armáda“ a štát sa o nich nezaujíma. Podľa serveru Newsru.com je ich viac ako 80.000 tisíc.

„Nechcú počuť o našich problémoch a našim vyhláseniam sa vysmievajú,“ napísali na svojom webe Odnodolshiki.ru.

Stratosférický balón s ryšavým mačiatkom vystúpil počas dvoch hodín do výšky 36 kilometrov a potom začal klesať. Zniesol sa 200 kilometrov ďaleko od miesta štartu. Zostup trval hodinu a štyridsať minút.

Po celý čas letu podvedení investori balón kontrolovali ruským systémom navigácie družíc GLONASS. Každú minútu prichádzali údaje o polohe a výške lode, tiež o teplote v kabíne „kozmonauta“ aj vonku. Celý let snímali zabudované kamery, jedna počas letu vypovedala službu.

Konštruktéri zostrojili mačičke špeciálnu tlakovú kabínu, ktorú vložili do polystyrénovej krabice. Mačiatko menom Lapka sa vrátilo na zem v poriadku.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!