Select Page

Väčšina slovenských domácností nevyužíva elektrickú energiu a teplo efektívne. Výsledkom sú až desivo vysoké ročné vyúčtovania. Pritom stačí osvojiť si pár základných krokov, vďaka ktorým môžete ročne ušetriť tridsať až päťdesiat percent svojej spotreby.

Jedným z najväčších žrútov elektrickej energie v domácnostiach bývajú chladničky. Záleží preto, aký typ si domov zaobstaráte, akú vnútornú teplotu nastavíte, či chladničku odmrazujete, či v nej máte jedlo správne rozložené, a verte tomu alebo nie, ale úlohu na spotrebe energie hrá dokonca aj to, či v chladničke máte jedla dostatok.

Základným krokom je preto výber správnej chladničky. Niekedy je na mieste uvažovať aj o výmene starého spotrebiča za nový. Napríklad chladničky z 90. rokov majú približne dvakrát väčšiu spotrebu elektrickej energie ako súčasné spotrebiče triedy A až trikrát väčšiu spotrebu ako chladničky v najúspornejšej triede A + +, čo sa vám na účtoch za elektrinu určite prejaví.

Pri nákupe nového spotrebiča sa určite pozrite na jeho energetický štítok a objem. Aj ten hrá veľkú rolu. Pre jednu osobu je potrebné päťdesiat až sedemdesiat litrov objemu. Každých desať litrov navyše navyšuje ročnú spotrebu zhruba o 4 EUR.

Navyše je vhodné mať chladničku vždy približne zo sedemdesiatich percent zaplnenú. Práve tak funguje najekonomickejšie. Nekupujte si preto zbytočne obrovské chladničky, ktoré nezaplníte. Všeobecne platí, že ak sa rozhodnete do novej chladničky investovať, oplatí sa siahnuť po čo najúspornejšej variante.

Je tiež výhodné poobzerať sa po chladničke s funkciou No frost. Vysoká námraza môže navýšiť náklady za elektrinu až o tridsať percent. Úlohu v spotrebe hrá aj rozmiestnenie jedla vnútri, ktoré by malo byť rovnomerné. Len tak bude môcť vzduch vo vnútri chladničky bez obmedzenia prúdiť.

Pozor si dajte aj na vnútornú teplotu chladničky. Ideálne sa má pohybovať medzi 3 až – 5 ° C.

Bez dôležitosti nie je ani to, kam chladničku v kuchyni umiestnite. Rozhodne ju nestavajte nikam k zdroju tepla.

Pozor na pohotovostné režimy televíziou, počítačov a prehrávačov.

Veľkým požieračom elektriny sú režimy stand-by. Zaisťujú, že je elektronika vždy pripravená na okamžité použitie. Stačí stlačiť ovládač a okamžite sa zapne. Za tento luxus si ale priplatíte.

V priemernej domácnosti spotrebujú stand-by režimy až jedenásť percent elektriny. To znamená, že jedna mesačná splátka ide práve na ne. Riešenie je pritom jednoduché. Stačí prístroja ručne vypnúť alebo ich vytiahnuť zo zásuvky. Najefektívnejším riešením je potom zaobstarať si predlžovací kábel s vypínačom, ktorým môžete od prísunu elektriny odrezať všetky spotrebiče naraz.

Šetriť sa dá aj vďaka žiarovkám.

Aj napriek tomu, že za úspornú žiarovku zaplatíte v obchode viac, počas jediného roka by sa vám investícia mala vrátiť. Za rok totiž jej používaním ušetríte približne 10 EUR. Jedna 15 W žiarivka vyjde asi na 4 EUR. Na konci roka ste tak v pluse.

Denne spotrebuje každý človek sto až sto dvadsať litrov vody. Najviac vody pri tom spotrebujeme v kúpeľni na osobnú hygienu. Zvyšná voda pretečie pri umývaní riadu, varenie alebo zalievanie. Ak máte záhradu, rozhodne sa oplatí používať na nej dažďovú vodu nachytanou do sudov.

Veľké množstvo vody sa spotrebuje pri napúšťaní vane. Jeden kúpeľ vyjde na sto až stopäťdesiat litrov. Ekonomickejším variantom je tak sprchovanie, ktoré zoberie asi tridsať až sedemdesiat litrov vody. Ak sa každý deň rozhodnete sprchovať miesto napúšťanie si vane, ušetríte za rok až 100 EUR.

Spotrebu vody môže znížiť aj moderné dvojkomorové splachovadlo na WC. Miesto desiatich litrov potom budeme splachovať iba šiestimi, alebo pri použití menšej nádoby tromi litrami.

Umývanie riadu je ďalším bodom, kde sa dá na vode ušetriť. Menšiu spotrebu nám pri ňom zaistí jednoznačne umývačka. Jedno desaťminútové umývanie riadu pod plným prúdom totiž spotrebuje až na dvesto litrov vody. Umývačka si namiesto toho vezme iba desať litrov.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!