Select Page

Známy rakúsky skydiver Felix Baumgartner sa dnes pokúsi znova skočiť z výšky 36 km. Ak pôjde dnes všetko podľa plánu, Baumgartner svoj rekordný zoskok uskutoční krátko po 06:00 miestneho času (14:00 SELČ). Felix Baumgartner sa pokúsi zoskočiť voľným pádom na zem z výšky cez 36,5 kilometrov a tiež prekonať rýchlosť zvuku 1127,6 kilometra v hodine.

Záznam zoskoku

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dOoHArAzdug[/youtube]

Rakúsky športovec má za sebou viac ako 2500 skokov z lietadiel a vrtuľníkov a aj z výškových stavieb, napríklad zo sochy Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro či zo 101 poschodového mrakodrapu v Tchaj-pej. O podobné extrémne skoky sa doteraz pokúsili len dvaja ľudia, Američan Joe Kittinger a Rus Jevgenij Andrejev.

Chvíľu som myslel, že stratím vedomie, povedal rekordman Baumgartner po zoskoku.

Veľmi dramatické chvíle počas svojho rekordného pádu zažíval v nedeľu Rakúšan Felix Baumgartner. Niekoľko sekúnd totiž v ohromnej rýchlosti nad Novým Mexikom nekontrolovane rotoval a hrozilo mu, že stratí vedomie.

„Výskok bol perfektný, potom som začal rotovať. Myslel som si, že to dostanem pod kontrolu, ale potom to ešte len začalo. Nabral som naozaj rýchlosť a bolo to veľmi dramatické. Niekoľko sekúnd som si myslel, že stratím vedomie, „zveril sa podľa denníka The Daily Telegraph šťastný 43letý Baumgartner, keď už niekoľko hodín opäť stál pevne nohami na zemi.

„Vďaka bohu som to zvládol zastaviť, bolo to naozaj ťažké. Bolo to ďaleko ťažšie, ako mnohí z nás očakávali. „Veľké obavy Rakušanovho tímu pôvodne vyvolávalo to, ako sa parašutistovo telo vyrovná s aerodynamickým treskom, ktorý nastáva, akonáhle teleso vyrovná rýchlosť zvuku. „Sonický tresk som necítil,“ uviedol ale lakonicky skokan.

Baumgartner pri voľnom páde dosiahol rýchlosť 1342 kilometrov za hodinu a s veľkou rezervou sa tak stal prvým človekom, ktorý takýmto spôsobom rýchlosť zvuku prekonal, informovala hovorkyňa misie Sarah Andersonová.

Gratuloval Fischer aj Schwarzenegger

Okrem toho má ale Rakúšan na konte ďalšie dva rekordy: podnikol suverénne najhlbší zoskok v histórii – padal cez 39 kilometrov. Navyše bol aj prvým, kto sa do takejto výšky v balóne vôbec dostal. Očakávalo sa, že Baumgartner tiež prekoná rekord v najdlhšom voľnom páde. Čas štyri minúty a 36 sekúnd, ktorý vytvoril jeho predchodca a poradca Joe Kittinger, mu o približne dvadsať sekúnd unikol. Parašutista totiž otvoril padák oveľa skôr, ako bolo pôvodne v pláne.

Nedeľný úspech neslávil len Baumgartner so svojím tímom – radosť svojim odvážnym počinom urobil aj obyvateľom svojho rodného Rakúska nevynímajúc prezidenta Heinza Fischera, ktorý mu na svojej facebookovej stránke zablahoželal k „úžasnému úspechu“. Slová chvály pre parašutistu našiel napríklad aj ďalší jeho krajan, bývalý akčný herec a politík Arnold Schwarzenegger. „Gratulujem Felixovi Baumgartnerovi za vynikajúci, inšpirujúci výkon,“ napísal na Twitteri.

Čo Rakúšan pri skoku (ne) dokázal
– Pád rýchlosťou 1342 kilometrov za hodinu
– Balónom vystúpil do rekordných 39 kilometrov
– To bola aj najväčšia výška, z akej kedy kto skočil
– Neprekonal ale rekord voľného pádu: 4 min. 36 sek

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!