Select Page

PRAHA – Planéta Mars nie je vôbec pustým a nudným miestom. Dokazujú to zábery jej povrchu, na ktorých je možné vidieť podivné čierne objekty. Pripomínajú kŕdle pavúkov vyhrievajúcich sa na slnku. Čím škvrny v skutočnú sú, vedci nevedia. Majú ale hneď niekoľko teórií.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Piesočnaté duny, sem tam nejaké vyvýšené miesto. Takýto obrázok prináša o Marse aj planetárna sonda Mars Reconnaisance Orbiter. Na jej snímkach sa ale objavujú aj tajomné tmavé škvrny, uvádza vedecký blog servera National Radio Public.

Podivné objekty podľa neho boli videné prvýkrát v roku 1998 a od tej doby sa pravidelne objavujú hlavne na slnečných miestach a pred zimou opäť miznú. S príchodom marťanskej jari sa opäť zjavia. A nikto nevie, čo to vlastne je.

Gejzíry, alebo mikroorganizmy

Experti prišli hneď s niekoľkými teóriami. Podľa prvej z nich sa jedná o gejzíry. Slnko zahreje povrch Marsu aj tenkú podzemnú vrstvu zamrznutého CO 2, ten potom začne vybuchovať a do výšky vymršťovat piesok, kamene a kusy ľadu. Na rôznych miestach planéty sa tak nečakane objavia gejzíry.

Maďarskí vedci však prišli s iným vysvetlením. Domnievajú sa, že to môžu byť kolónie fotosyntetických marťanských mikroorganizmov, ktoré sa vyhrievajú na slnku.

Čím záhadné škvrny v skutočnosti sú, podľa vedeckého blogu nedokážeme povedať, zaručene ale priťahujú pozornosť a vzbudzujú otázky.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!