Select Page

Už ste niekedy riešili problémy s výkonosť WordPress? Plugin PHP Speedy by Vám mohol výrazne pomôcť. Úlohou tohto pluginu je minimalizovať požiadavky na server a prenos dát smerom k užívateľovi. Nejde pritom o žiadnu mágiu, ale o bežne používané metódy, ktoré ale priemerný užívateľ WordPress zrejme nepozná.

Čo teda tento Plugin skutočne urobí s Vašou inštaláciou:

spojí jednotlivé CSS a JS súbory do jedného. Tým sa minimalizuje počet požiadaviek na hosting a nedochádza tak k blokovaniu pri sťahovaní väčšieho počtu týchto súborov. U CSS a JS súborov vytvorí gzipovanou alternatívu (objem dát sa môže zmenšiť až na tretinu) a ak Prehliadač návštevníka stránok podporuje túto kompresiu, tak mu ju ponúkne k stiahnutiu.

Stiahnutie: Odkaz na stiahnutie nájdete na stránkach pluginu:  http://aciddrop.com/php-speedy/

1. stiahnite si plugin a rozbaľte ho do ľubovoľnej zložky
2. rozbalený archív nahrajte do Vašu inštalácie WordPressu do adresára /wp-content/plugins/
3. prihláste sa do administrácie WordPressu a sekcii Pluginy aktivujte PHP Speedy WP
4. prejdite do Nastavenia> PHP Speedy WP kde si plugin nakonfigurujete

Konfigurácia PHP Speedy WP

JS Libraries

Tu zaškrtnite knižnicu, ktoré používajú Vaše témy vzhľadu, alebo iné pluginy. Ak ale využívate novšiu verziu knižníc (ako ktorú uvádza Speedy), alebo si nie ste úplne istí, radšej nezaškrtávajte a PHP Speedy WP knižnice bude ignorovať

Ignore list

Speedy dokáže tiež ignorovať Vami vymenované súbory. Jednotlivé názvy súborov, ktoré chcete vynechať zo spracovania oddeľte čiarkou a Speedy je vynechá zo spracovania.

Minify Options

Zmenšenie obsahu html (minify page), css (minify css) alebo javascriptu (minify javascript) tým že odstráni biele znaky a komentáre zo zdrojových súborov.

Gzip Options

Zapne kompresiu zdrojových z kódov html, css alebo javascriptu. V predvolenom stave je Gzip vypnutý a autor odporučuje jeho zapnutie len u menších stránok. Pre viac škálovateľné stránky, je totiž výhodnejšie Gzip zapnúť na strane servera.

Far Future Expires Options

Zapne posielanie informácií o vypnutí platnosti javascriptových a css súborov. Tie sa uložia na strane prehliadača návštevníka a súbor sa tak nemusí sťahovať stále dookola. Ak zmeníte tieto súbory, tak Speedy automaticky vygeneruje novú verziu súborov a prehliadači pošle aktuálne súbory.

Dáta URIs

Umožní uložiť niektoré obrázky ako Data URIs a tak celkovo znížiť HTTP požiadavky na server čo síce načítanie zrýchli, ale dátová veľkosť sa zväčší a staršie IE budú mať problém so zobrazením. Pre istotu by som odporučil nechať vypnuté.

Ďalšie dve možnosti File cleanup a Footer text už sú tak trochu na okrasu. Cleanup priebežne premazáva staršie vygenerované súbory (odporúčam radšej raz za čas mazať ručne) a footer text pridá odkaz na stránku pluginu.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!