Select Page

NEW YORK – Americkí vedci vyvinuli implantát, vďaka ktorému zlepšili funkciu mozgu pokusných opíc. Ich výskum časom môže pomôcť ľuďom s mozgom poškodeným demenciou, mŕtvicou či inak poraneným. Zariadenie vedcom poskytuje model pre podporu a zosilnenie relatívne pokročilých funkcií mysle v prednej mozgovej kôre, ktorá je centrom myslenia a plánovania.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Implantát vyvinutý na Jihokalifornské univerzite vylepšuje komunikáciu medzi neurónmi. Vedci v minulosti už úspešne podobné zariadenie vyskúšali na potkanoch, teraz ale zaznamenali úspech u mozgov, ktoré sú oveľa bližšie ľudským. Informoval o tom denník The New York Times.

Vedci výskum vykonávali na makakoch, ktoré naučili k sebe priraďovať obrázky. Najprv im na veľkej obrazovke ukázali jeden obrázok – napríklad hračky alebo človeka – a potom po opiciach chceli, aby na ďalšej ukážke na rovnakej obrazovke vybrali totožný obrázok zo skupiny viac obrazov. Za správnu odpoveď opice odmeňovali maškrtou.

Makaky po dvoch rokoch výcviku dokázali úspešne splniť 75 percent ľahších úloh a 40 percent ťažších. V oboch prípadoch tak dosahovali lepšie výsledky, ako keby len hádali. Vedci pritom zvieratám umiestnili dva senzory do mozgovej kôry do miest, ktoré sú aktívne pri rozhodovacích procesoch.

Čidlá zaznamenávali mozgovú činnosť pri rozhodovaní. Vedci potom pri analýze záznamov určili proces, ktorý sa v mozgu pokusných zvierat dial pri správnych rozhodnutiach.

Pomocou sond potom opiciam do mozgu vysielali „správny“ signál počas ich rozhodovania. Výsledky sa zlepšili o desať percent. Potom vedci opiciam schválne podali kokaín, a zhoršili tak ich schopnosti. Skóre zvierat sa tým zhoršilo o pätinu. „Keď sme ale zapli stimulátor, tak tieto chyby nerobili. Naopak si viedli o niečo lepšie ako bežne,“ podotkol šéf výskumu Robert Hampson.

Budúcnosť pre chorých

Technológia, ktorú pri pokuse použili, možno podľa vedcov ľahko umiestniť do implantovateľného čipu. Zariadenie by potom mohlo pomáhať ľuďom s poškodením mozgu. „Obišlo by poškodenú oblasť a vytvorilo v mozgu alternatívne spojenia,“ podotkol iný z vedcov Sam Deadwyler.

Predtým ale vedci ešte budú musieť prekonať veľa prekážok. Rozhodovanie je podobne ako napríklad pamäť komplikovaný proces, ktorý zahŕňa mnoho nervových obvodov. Zariadenie zamerané len na jeden proces by malo len veľmi obmedzenú funkciu. „Ešte nedávno by ale čo i len jednoduchý nervový implantát vyzeral ako sci-fi,“ poznamenal denník The New York Times.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!