Select Page

Sydney – Austrália dnes predstavila obrí rádioteleskop, ktorý umožní astronómom s doteraz nevídanou presnosťou skúmať hlbiny vesmíru, objavovať vzdialené galaxie a odhaľovať pôvod hviezd. Informoval o tom spravodajský server BBC, podľa ktorého sa jedná o jeden z najvýkonnejších ďalekohľadov na svete.

[poll id=“5″]

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Prístroj zvaný Australian Square Kilometre Array Pathfinder (ASKAP) je umiestnený v Murchisonskom rádioastronomickom observatóriu v púštnej oblasti v štáte Západná Austrália a tvorí ho 36 antén, každá o priemere 12 metrov. Umiestnenie ďalekohľadu v odľahlej púštnej lokalite zaručuje, že činnosť prístroja bude minimálne rušená rádiovými signálmi vysielanými ľuďmi.

Teleskop, ktorého vybudovanie vyšlo na viac ako 140 miliónov dolárov (2,676 miliardy korún), dokáže mapovať oblohu podstatne rýchlejšie ako súčasné ďalekohľady. Jeho antény sú citlivé aj na slabú radiáciu z Mliečnej dráhy, čo umožňuje odhaľovanie vzdialených galaxií.

Podľa jedného z vedúcich projektu Briana Boyla štúdium rádiových vĺn poskytne astronómom unikátne detaily o kozme. „Dodajú informácie o plyne, z ktorého sa vytvorili hviezdy, a o exotických objektoch typu pulzarov a kvazarov, čo skutočne posúva hranice našich vedomostí fyzikálnych zákonov vo vesmíre,“ povedal Boyle. „Rádioastronómia tiež dáva nahliadnuť do samých počiatkov vesmíru,“ dodal.

„Bude to najvýkonnejší rádiový ďalekohľad, ktorý bude svojimi schopnosťami vysoko presahovať všetky existujúce prístroje,“ tvrdí austrálsky minister vedy a techniky Chris Evans.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FDoDk4D2RAw[/youtube]

Spomínaný teleskop, ktorý bude odo dneška v prevádzke, je príspevkom Austrálie do širšieho projektu SKA (Square Kilometre Array) v hodnote 2,5 miliardy dolárov, ktorého hostiteľmi sú aj Juhoafrická republika a Nový Zéland. Projekt bude využívať množstvo antén rozmiestnených po odľahlých častiach týchto krajín, ktoré budú zachytávať rádiové signály z kozmických telies, ktoré nemožno odhaliť bežnými optickými ďalekohľadmi.

Až ku vzniku vesmíru …

Séria teleskopov bude 50-krát silnejšia ako súčasné rádiové teleskopy a bude skúmať explózie hviezd, čierne diery, temnú energiu a stopy vzniku vesmíru pred približne 14 miliardami rokov.

S ďalekohľadom ASKAP bude pracovať viac ako 350 vedcov z viac ako 130 inštitúcií, ktorí majú v pláne desať rôznych vedeckých projektov zameraných na pozorovanie vesmíru.

„Jeden z projektov sa bude venovať sčítaniu všetkých galaxií do vzdialenosti niekoľkých miliárd svetelných rokov od nás a umožní nám zostaviť najpresnejšiu mapu hmoty nachádzajúcej sa okolo nás … Ukáže aj, ako sa sformovala Mliečna dráha, „povedal Boyle.

„Ďalší projekt bude študovať všetky magnetické polia vo vesmíre a bude zisťovať, či magnetizmus v kozme hral kľúčovú úlohu pri tvorení hviezd a galaxií,“ uviedol ďalej Boyle.

Pátranie po prípadnom mimozemskom živote „je paralelný činnosťou takmer pri všetkých prebiehajúcich prieskumoch“, dodal vedec.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!