Select Page

Praha – Prepuknutie schizofrénie by ľudia s genetickou vlohou k tejto ťažkej duševnej chorobe mohli jednoducho zabrániť tým, že sa budú vyhýbať mačkám. Vyplýva to z objavu českých vedcov z psychiatrického centra Praha. Zistili, že za zmeny na mozgu typické pre ľudí s genetickou vlohou ku schizofrénii môže vzájomné pôsobenie tejto vlohy a infekcie toxoplazmózy. ČTK to povedal jeden z autorov objavu profesor Jiří Horáček. Širšej verejnosti sa objav predstaví pri príležitosti Európskeho dňa mozgu, ktorý je 11. marca.

Podľa veterinárov ale je prenos z mačky ojedinelý, oveľa častejší je prenos zo surového alebo nedostatočne tepelne upraveného mäsa alebo zle umytej zeleniny a v tehotenstve z matky na plod. Parazit sa množí v črevnej sliznici mačky a vylučuje sa trusom dva až tri týždne po nakazení. Potom mačka získa odolnosť a parazita už nevylučuje, nie je teda infekčná. Mačka, ktorá žije len v byte a nedostáva surové mäso, sa nakaziť nemôže.

Vedci z laboratóriu psychiatrického centra v prvej fáze výskumu aplikovali potkanom do mozgu látku, ktorá vzniká pri imunitnej odpovede na infekciu, potom testovali niektoré reakcie, ktoré sú narušené pri schizofrénii. Ukázalo sa, že tieto látky, ktoré sa uplatňujú pri imunitnom procese, vedú u potkana k podobným zmenám správania, ako látky, ktoré vyvolávajú schizofrenické stavy.

Nadväzujúci nález profesora Horáčka spočíva v tom, že mal skupinu zdravých ľudí a skupinu schizofrenikov, a túto skupinu rozdelil ešte podľa toho, či majú alebo nemajú protilátky proti toxoplazmóze.

„Náš výskum jasne ukázal, že za morfologické zmeny, ktoré sa všade po svete v mozgoch chorých schizofréniou nachádzajú, môže interakcia infekcie toxoplazmózy s mozgom človeka s genetickou vlohou k schizofrénii,“ povedal ČTK profesor. Objav publikoval vlani v prestížnom svetovom vedeckom časopise World Journal of biological psychiatrami a teraz je táto česká práca dôležitou súčasťou svetového poznania o schizofrénii.

Pôvodca toxoplazmózy (Toxoplasma gondii) je veľmi rozšírený parazit, ktorým je infikovaná tretina ľudstva. Doteraz to však bolo z medicínskeho hľadiska považované za nevýznamný fakt.

Výskumníci z psychiatrického centra Praha sa teraz snažia významný nález potvrdiť a objasniť mechanizmy, ktorými táto infekcia vedie k zmenám v šedej hmote mozgovej u ľudí s genetickou vlohou k schizofrénii.

V prípade potvrdenia nálezu by sa podľa profesora otvorilo niekoľko nových možností, ako predchádzať devastujúcim zmenám na mozgu u chorých. Vedľa vyhýbaniu sa mačkám by sa tiež dalo pôsobenie toxoplazmózy na sivú hmotu mozgu zabrániť niektorými novými liekmi.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!