Select Page

WordPress je obľúbený free redakčný systém, primárne určený pre blogy. Zásluhou existencie veľkého množstva pluginov a trochou šikovnosti však možno s jeho využitím urobiť prakticky akýkoľvek web na mieru. Celý zdrojový kód je popísaný v dokumentácii a dáva tak možnosť každému programátorovi sa zapojiť do jeho vývoja, upravovať jeho časti a prispôsobiť si ho podľa vlastných predstáv, možno ho tak použiť takmer na čokoľvek. Toho tiež využívajú stovky ľudí a podieľajú sa na vývoji wordpress, čím ho stavia pred komerčné produkty ktoré tvoria len pár jedincov a nie široká verejnosť.

História WordPress

WordPress vznikol v roku 2003. Na jeho počiatku obsahoval len veľmi málo kódu ktorý používalo pár nadšencov. Od tej doby prešiel nespočetným množstvom zmien a stal sa najpoužívanejším publikačným nástrojom pre blogy na celom svete, používaný niekoľkými stovkami-tisíc blogerov a každý deň zobrazovaný miliónmi čitateľov.

WordPress vznikol v túžbe po elegantnom, dobre štruktúrovanom osobnom publikačnom systéme ktorý je postavený na PHP a MySQL a licencovaný pod GPL. Je nástupca b2/cafelog. WordPress je pomerne mladý softvér, ale jeho vývoj a korene siahajú až do roku 2001. Je to veľmi vyspelý a stabilný produkt zameriavajúci sa na užívateľa a webové štandardy čím sa odlišuje od iných nevyspelých publikačných systémov.

Rok 2005 bol pre WordPress zlomový, po vydaní novej verzie 1.5 ktorá zaznamenala viac ako 900 000 stiahnutí, to odštartovalo hostingovú službu wordpress.com na ktorej si môžete vytvoriť osobný blog bez nutnosti čokoľvek inštalovať a nastavovať, stačí sa len zaregistrovať a smelo si užívať vynikajúci WordPress a písanie článkov.

WordPress.com

Na doméne WordPress.com sa môžete zadarmo zaregistrovať a vytvoriť si blog pomocou redakčného systému WordPress bez toho aby ste ho museli inštalovať a nastavovať. Registráciou získate zdarma doménu 3. rádu (nieco.wordpress.com). Na wordpress.com pracujú rovnakí ľudia ako na otvorenom blogovacom softvéri. Z počiatku ho využívala len hŕstka ľudí ale vďaka veľmi úspešnému WordPress ktorý nemá vo svojej kategórii konkurenciu sa stal hojne využívaným hlavne medzi užívateľmi s menšou počítačovou gramotnosťou.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!