Select Page

Washington – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) nepomýšľa len na lety k asteroidom v blízkosti Zeme, Marsu či Mesiaca, ale uvažuje aj o misiách na mesiaci Pluta alebo o doprave vzoriek z vonkajších planét slnečnej sústavy. Uskutočniť tieto plány má podľa webu Space.com vyvíjaná raketa Space Launch System (SLS).

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Ilustračné foto – Z kozmodrómu na Myse Canaveral na Floride odštartoval raketoplán Atlantis na historickú misiu, ktorá po 30 rokoch uzavrie éru týchto vesmírnych plavidiel.

Prvý let SLS je plánovaný na rok 2017. Raketa pri tomto teste ale ešte nebude vybavená vyšším stupňom, takže bude schopná na nízku obežnú dráhu okolo Zeme dopraviť len 70 ton. O päť rokov neskôr by mala získať výkonné pomocné vzletové rakety a horný stupeň, vďaka ktorým bude schopná vyniesť na orbit 130 ton nákladu.

Takáto nosná kapacita SLS umožní NASA automatický let k Charonu, jednému z mesiacov Pluta. Tiež bude možné späť na Zem dopraviť vzorky z Európy, mesiaca Jupitera, alebo zo Saturnovho mesiaca Titanu.

Nákladová kapacita SLS umožní do kozmu vyniesť vedecké sondy s výkonnejšími pohonmi a s väčšou zásobou paliva, čo odborníkom dovolí vybaviť aparáty väčším množstvom prístrojov. Misia sa tiež zrýchli.

Na dosiahnutie vonkajších planét slnečnej sústavy museli terajšie sondy vykonať niekoľko gravitačných manévrov s preletom okolo vnútorných planét, aby dosiahli potrebnú rýchlosť. Využitie tohto takzvaného gravitačného praku je ale časovo náročné. SLS tak môže ušetriť čas misie až o niekoľko rokov, pretože lepšie pohonné jednotky umožnia trajektórie letu k cieľu napriamiť.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!