Select Page

Berlín – Do honu na dokonalý vianočný stromček sa v Nemecku vložili vedci, ktorí sa snažia predstavy zákazníkov zhmotniť vďaka klonovaniu. Tím biológov z berlínskej Humboldtovej univerzity dokonca dostal vládny grant a v najbližších rokoch chce prísť s metódou, s ktorej pomocou by sa dali obzvlášť krásne rastlé stromčeky geneticky duplikovať. Píše o tom agentúra AP.

V Nemecku sú ako vianočné stromčeky veľmi obľúbené jedľa, ktoré sa tam pestujú v obrovskom množstve na plantážach, hoci ich pôvodným domovom je Kaukaz. Tím biológov okolo Kurta Zoglauera sa teraz snažia ich pestovanie postaviť na poznatkoch modernej genetiky: sadenice totiž často odumierajú a ani vyrastené stromy niekedy nie sú vhodné na predaj kvôli najrôznejším deformáciám alebo nevzhľadnej farbe ihličia.

Do roku 2016 chcú berlínski biológovia vymyslieť spôsob, ako sa problémom pri pestovaní jedlí úplne vyhnúť. Stromy by sa podľa nich mohli klonovať len z tých exemplárov, ktoré sa blížia dokonalosti. Navyše by existoval rad presne definovaných typov stromov – napríklad tie s úzkou korunou pre malé domácnosti, ktoré majú v bytoch málo miesta.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!