Select Page

Lipsko – Nové vzrušujúce informácie o denisovanoch, dávno vyhynutých príbuzných moderných ľudí, prináša nová štúdia publikovaná tento týždeň v odbornom časopise Science.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Doteraz najpodrobnejšia genetická analýza denisovanov napríklad potvrdzuje, že sa skutočne krížili s predkami niektorých dnešných ľudí.

Švédsky bádateľ Svante Pääbo a jeho tím z Ústavu evolučnej antropológie Maxa Plancka v Lipsku teraz za použitia novej technológie analyzovali DNA z fosílie denisovanského dievčaťa, ktorá žila pred asi 80 000 rokmi. Kvalita genómu (súhrn všetky genetických informácii zapísanej v DNA vo vnútri buniek) je vraj podobná tým, ktoré sú bežné u genómu dnešných ľudí. Analýza napríklad prezradila, že dievča malo hnedé oči a vlasy a tmavú pleť.

„Ide o presnosť sekvencií genómu u vyhynutého druhu neobyčajnú,“ vyhlásil podľa BBC hlavný autor štúdie Matthias Meyer. „Pre mňa je najviac vzrušujúce, že máme dobrý genóm od nášho veľmi blízkeho vyhynutého príbuzného, ktorý teraz môžeme porovnávať s naším genómom,“ povedal podľa BBC Pääbo.

Vedci porovnávali dievčatin genóm s genómom neandertálca a 11 moderných ľudí z celého sveta. To im umožnilo zistiť zmeny v genetickej informácii, ktoré odlíšili moderných ľudí od oboch uvedených skupín vyhynutých ľudí. Tieto zmeny sa nachádzajú podľa vedcov iba v niekoľkých génoch súvisiacich predovšetkým s funkciami mozgu a vývojom nervového systému.

Genetická rozmanitosť denisovanov bola podľa výsledkov výskumu veľmi nízka, z čoho vedci usudzujú, že ich populácia bola v danej dobe pomerne malá. „Náš výskum nám pomôže zistiť, ako došlo k tomu, že sa moderní ľudia a ich kultúra tak ďaleko rozšírili, zatiaľ čo títo archaickí ľudia vyhynuli, dodal podľa DPA Pääbo.

Zistená DNA bola porovnaná už pred dvoma rokmi s neandertálskou a tiež s DNA dnešných Homo sapiens pochádzajúcich z Afriky, Ázie a Európy. Neandertálci aj denisovania vymreli zrejme pred 30 000 rokmi, ale zanechali svoje stopy v genetickej výbave moderných ľudí. Asi tri percentá genómu dnešných ľudí z Papuy-Novej Guiney pochádzajú práve od denisovanov.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!