Select Page

Washington – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) spolu s ďalšími vedeckými tímami vyvíjajú robotický oblek, ktorý astronautom umožní cvičenie počas dlhodobého pobytu v kozme a tiež im uľahčí pohyb na cudzích planétach. Zo zariadenia podľa portálu Space.com budú mať úžitok aj telesne postihnutí, pretože im dovolí vstať z vozíčka a opäť chodiť.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=A6qANaRaz8c[/youtube]

Postroj obleku X1, ktorý preberá rad technologických riešení z projektu humanoidného kozmického robota Robonauta, sa nasadí na chrbát a na nohy. Konštrukciu, ktorá obopína nohy, tvorí desať kĺbov. Štyri z nich, určené pre bedrá a kolená, sú motorizované.

Výhody X1 môžu astronauti oceniť napríklad počas budúcej misie na Mars. Pri takto dlhom čase budú pre posádku mimoriadne dôležité dve až trojhodinové telesné cvičenia každý deň, aby si udržali pevnosť kostí a zabránili ochabovaniu svalov. Potrebné kondičné stroje predstavujú približne 900 kilogramov nákladu, čo je pre obmedzený priestor kozmickej lode nevhodné. X1 váži len zlomok, necelých 26 kilogramov, povedal Nič Radford, ktorý má v NASA na starosti výskum humanoidných robotov.

Radford a jeho tím začali vyjednávať o vyslaní obleku X1 na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kde by novinku preverila posádka orbitálneho komplexu. Podobné vyjednávania trvajú približne dva roky.

NASA v súčasnosti spolupracuje tiež s istým floridským inštitútom, ktorý oblek testuje na malom počte telesne postihnutých. „Snívam o dni, kedy dostanem ľudí z invalidných vozíčkov,“ povedal Radford.

V budúcnosti chce NASA prispôsobiť X1 pre chôdzu na cudzích planétach. Astronauti si postroj pripnú k skafandru a získajú istotu chôdze v prostredí s nízkou gravitáciou.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!