Select Page

Vďaka znovuzvoleniu Baracka Obamu americkým prezidentom a jeho ochote investovať do vesmírneho programu nemalé peniaze sa NASA otvára cesta k ambicióznym projektom. Jedným z nich je aj vytvorenie obývateľnéj základne v blízkosti Mesiaca.

S projektom je Obamova administratíva už oboznámená dlho. Informácie však ešte neboli zverejnené z dôvodu možného víťazstva Obamovho republikánskeho protivníka Mitta Romneyho, ktorý v rámci svojej volebnej kampane spomenul zníženie a úpravu rozpočtu kozmického programu NASA. „Oznámenie bolo odložené až na dobu po voľbách. Už čoskoro by sme sa mali dozvedieť viac, „uviedol expert na vesmírnu stratégiu John Logsdon.

Stanica by mala byť za odvrátenú stranou Mesiaca a umožnila by tak prítomnosť ľudí v hlbokom vesmíre. Má sa stať tiež dôležitou súčasťou pre plánovaný pilotovaný let k asteroidu.

Nová vízia pre prieskum vesmíru

Už v roku 2010 prezident Barack Obama určil NASA dve hlavné priority: let človeka na asteroid a následne aj let pilotovanej posádky na obežnú dráhu okolo Marsu. Pre dosiahnutie prvého cieľa agentúra vyvíja obrí raketový nosič Space Launch System (SLS) a pre pilotované lety potom vesmírnu loď Orion. Odborníci sa domnievajú, že SLS a Orion budú pre lety do vesmíru pripravené už v roku 2021. „Čo sa termínov týka, som optimista,“ dodal Logsdon.

Space Launch System (SLS)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uyiDtyDx2ho[/youtube]

Vesmírnu stanicu by NASA chcela mať v Lagrangeovom libračnom bode L2, ktorý je vzdialený od Zeme asi 1,5 milióna kilometrov. Libračné centrum je v nebeskej mechanike taký bod v sústave dvoch telies rotujúcich okolo spoločného ťažiska, v ktorom sa vyrovnávajú gravitačné a odstredivé sily sústavy tak, že malé teleso umiestnené do tohto bodu nemení voči sústave svoju polohu. Toto miesto je preto ideálne na umiestnenie stacionárnych zariadení, ktorých polohu je možné udržať len s minimálnymi nárokmi na pohonné látky.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!