Select Page

Ženeva – Veľký hadronový urýchľovač (LHC) Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) sa v marci uloží na dva roky k „zimnému spánku“, aby potom mohol podávať maximálne výkony. Povedal to dnes podľa agentúry AP hovorca CERNu James Gillies.

Na snímke z 31. mája 2007 pohľad na veľký hadronový urýchľovač (LHC) v tuneli v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN).
  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Na snímke z 31. mája 2007 pohľad na veľký hadronový urýchľovač (LHC) v tuneli v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN).

Najväčší a najvýkonnejší časticový urýchľovač na svete by mohol po odstávke umožňovať ešte úžasnejšie objavy, ako bolo minuloročné pravdepodobné zachytenie takzvanej „božskej častice“.

Gillies dnes AP povedal, že opätovné spustenie zariadenia za desať miliárd eur (vyše 250 miliárd korún) v roku 2015 otvorí dvere k pozorovaniu „mimoriadnych javov“ a na vysvetlenie ďalších záhad.

Hovorca spresnil, že odstávka urýchľovača pod švajčiarsko-francúzskou hranicou má technikom umožniť nastaviť LHC na jeho maximálny konštrukčný výkon tak, aby bol schopný simulovať deje po Veľkom tresku pred takmer 14 miliardami rokov.

Vďaka LHC vedci vlani našli novú subatomárnu časticu, možno takzvaný Higgsov bozón, po ktorom vedci pátrali desiatky rokov. Ide o jeden zo základných stavebných kameňov súčasnej fyziky, pretože vysvetľuje, ako ostatné častice získali hmotnosť.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!