Select Page

DUBLIN – Kokosový olej by sa mohol v budúcnosti stať významnou prísadou zubných pást. Vedci totiž zistili, že dokáže ničiť baktérie, ktoré spôsobujú zubný kaz.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Írski experti pri svojom výskume odhalili, že kokosový olej po reakcii s enzýmami zastavuje rast streptokokov, ktoré rozhodujúcou mierou prispievajú k tvorbe zubného kazu. Ten postihuje 60 až 90 percent detí v priemyselných krajinách. Kokosový olej napáda navyše aj kvasinky, ktoré stoja za vznikom aftov. Napísal o tom spravodajský server BBC.

Tím odborníkov z technologického ústavu v írskom meste Athlone sa pri svojom výskume zameral na účinky kokosového, rastlinného a olivového oleja v ich prírodnom stave a nechal je reagovať s enzýmami v procese, ktorý sa podobá procesu trávenia v ľudskom tele začínajúcemu už v dutine ústnej. Potom olej otestoval v prítomnosti streptokokov. Iba kokosový olej bol schopný potlačiť množenie väčšiny kmeňov týchto baktérií.

Vedci oznámili, že pri štiepení kokosového oleja pomocou enzýmov sa olej mení v kyseliny, ktoré aktívne a efektívne baktérie zneškodňujú. Kokosový olej si poradil okrem iného s baktériou Streptococcus mutans, ktorá žije v ústnej dutine človeka, prichytáva sa na zuboch a vylučuje žieravú kyselinu.

Kokosový olej namiesto chémie

Damien Brady, ktorý spoločne s Patriciou Hughesovou výskum viedol, vyhlásil, že kokosový olej by sa pri výrobe zubných pást mohol stať atraktívnou alternatívou pre chemické prísady, ako je napríklad fluór.

„Pôsobí už pri relatívne nízkych koncentráciách,“ povedal o kokosovom oleji Brady. „Navyše, vzhľadom na rastúcu odolnosť baktérií voči pôsobeniu antibiotík, je dôležité, aby sme obrátili pozornosť k novým cestám, ako bojovať s mikrobiálnou infekciou,“ dodal.

 

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!