Select Page

MADRID – Vedci zistili, že jeden mäkkýš žijúci v Antarktíde mení pohlavie podľa potrieb reprodukcie. Rozmnožovacie vlastnosti mäkkýša Lissarca miliaris boli skúmané už v 70. rokoch minulého storočia, ale jeho hermafroditismus objavili britskí vedci z oceánografického centra v Southamptone až teraz.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Mäkkýš, ktorý je známy od roku 1845, sa v extrémnych podmienkach mrazivého oceánu uchyľuje účinne k zmene pohlavia, aby vyprodukoval potomstvo, píše španielsky denník El Mundo. Doteraz vedci skúmali iba vajíčka tohto druhu, upozornil vedúci výskumu Adam Reed.

Samičky tohto mäkkýša sa starajú o svoje potomstvo 18 mesiacov, pričom vo svojom vnútri môžu ukrývať až 70 mladých. Teraz však tím našiel vajíčka aj v útrobách samčekov, popísali vedci objav v časopise Polar Biology.

Títo dvojplášťoví mäkkýši sa reprodukujú ako samčekovia, kým prechádzajú prvými etapami svojho vývoja, neskôr svoje orgány transformujú v samičie, akonáhle sú dostatočne veľkí, aby vytvorili významné množstvo vajíčok.

Hermafroditismus je podľa vedcov u týchto antarktických mäkkýšov rozšíreným javom, a preto nevylučujú, že môže byť zistený po preskúmaní u ďalších početných druhov, zdôraznil Reed.

U takto vyprodukovaných vajíčok sa potom vyskytuje menšia úmrtnosť ako u lariev, skracuje sa aj inak dlhé obdobie kŕmenia. Celkom ide o veľmi účinnú stratégiu bezstavovcov – dvojplášťovcov či ježoviek, pre prežitie v extrémnych podmienkach.

Ukázalo sa aj to, že keď sa samčekovia mení na samičky, dlhú dobu si uchovávajú aj maskulínne tkanivo. Výsledky bádania dokazujú, ako málo toho je známe o bezstavovcových živočíchoch, ktoré sa bežne vyskytujú v Antarktíde, respektíve koľko vedeckej práce je potrebné ešte urobiť, povedal Reed.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!