Select Page

CHICAGO – Náročný test má v nedeľu podstúpiť revolučná „Bionická“ protéza, ktorú vyvinul vedecký tím v chicagskom rehabilitačnom ústave. Tridsaťjedenročný programátor Zac Vawter, ktorý pred rokmi prišiel o nohu pri motocyklovej havárii, má s pomocou nového modelu protézy zvládnuť 103 poschodí chicagskej Willis Tower, jednej z najvyšších budov na svete.

[nggallery id=6]
Pozornosť odbornej aj laickej verejnosti vyvoláva Vawterov nedeľný pokus preto, že pôjde o vôbec prvú verejnú skúšku protézy ovládanú ľudským mozgom.

„Ideme do schodov,“ pomyslí si obrazne povedané pacient a motory a prevodné ústrojenstvo v jeho umelej nohe začnú pracovať v režime synchronizovanom s kĺbmi v kolene a v členku.

Američan dúfa, že na vrchol budovy sa dostane za hodinu – bude to síce dlhšie, než by trvalo zdravému človeku, ale kratšiu dobu, než by to trvalo s „klasickou“ protézou.

Až Vawter po pokuse odíde domov do Yelmu v štáte Washington, noha zostane v Chicagu. Vedci budú pokračovať v náročnom vývoji, ktorý by mal po niekoľkých ďalších rokoch vyústiť v uvedenie protéz na trh.

Podľa Léviho Hargrovea, vedúceho vedeckého tímu, bude pokus prvou verejnou skúškou bionickej náhrady. Príprava trvala dlhé hodiny, keď sa na stehenný sval figuranta pripevňovali elektródy napojené z druhej strany na minipočítač vnútri protézy. Vawter už vraj dokáže kopnúť do lopty, prejsť izbou a vystúpať niekoľko schodov.

Keď v roku 2009 Vawterovi vzali nohu, lekári predvídavo premiestnili voľné nervové zakončenia na nové miesto pre prípad budúceho využitia. Práve to teraz predurčilo invalidného Američana k ostro sledovanému testu. „Jednoducho prepojíte drôty,“ konštatoval Hargrove.

Bionika
Odbor zameraný na uplatnenie znalostí o živých organizmoch pri vývoji nových technológií, sa má v budúcnosti stať veľkým pomocníkom fyzicky postihnutých ľudí. V prípade protéz majú elektrické impulzy vysielané z mozgu do svalov vydávať signál mechanike ukrytej v umelej končatine.

 

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!