Select Page

LONDÝN – Ryby vo svetových oceánoch budú kvôli globálnemu otepľovaniu v roku 2050 až o štvrtinu menšie než teraz kvôli menšiemu obsahu kyslíka v teplejšej morskej vode.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Vyplýva to zo štúdie amerických a kanadských vedcov, ktorú zverejnila revue Nature Climate Change. Priemerná hmotnosť 600 morských rýb, ako je treska, halibut a platýz sa za predpokladu rýchleho zvyšovania emisie skleníkových plynov do roku 2050 zníži o 14 až 24 percent oproti rozmerom v roku 2000, uviedla štúdia.

„Obmedzenie hmotnosti rýb bude mať dopad na celé ekosystémy,“ povedal hlavný autor štúdie William Cheung z univerzity v Britskej Kolumbii v Kanade. Trend k zmenšovaniu rýb bude mať veľké dôsledky potravinových reťazcov v oceánoch aj pre rybolov, dodal Cheung.

„Dôsledky neúspechu pri obmedzovaní emisií skleníkových plynov budú zrejme väčšie, než sa predtým predpokladalo,“ uviedla štúdia. Podľa nej teplejšia voda v oceánoch obsahuje menej kyslíka, ktorý ryby potrebujú na dýchanie i k rastu.

„Keď ryby rastú, potrebujú viac kyslíka. V určitej chvíli potom rásť prestanú,“ povedal Cheung o výsledkoch štúdie založenej na počítačových modeloch.

Dôsledky globálneho otepľovania

Ďalším dôsledkom otepľovania bude aj pravdepodobný posun rýb do chladnejších morí smerom na sever a na juh od rovníka. V Indickom oceáne, kde je najväčší podiel tropických morí sa priemerná veľkosť rýb zrejme zmenší o 24 percent, v Atlantiku o 20 a v Tichom oceáne o 14 percent.

Tieto dôsledky globálneho otepľovania zrejme ešte umocnia dôsledky ďalších ľudských aktivít, ako je nadmerný rybolov a znečisťovanie morí, dodala štúdia.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!