Select Page

Los Angeles – Mesiac vo svojich počiatkoch čelil oveľa intenzívnejšiemu bombardovaniu asteroidmi, než sa doteraz predpokladalo. Vyplýva to z meraní dvojice amerických sond Ebb (Odliv) a Flow (Príliv), ktoré už takmer rok skúmajú z obežnej dráhy Mesiaca gravitačné pole. Vedci podľa agentúry AP výsledky misie oznámili v stredu na konferencii Americkej geofyzikálnej únie v San Franciscu.

Z podrobného gravitačného mapovania zemského súputníka vedci zistili, že lunárne podzemie je značne roztrieštené. Rovnakej intenzite bombardovania tak mohla čeliť v dávnej histórii i Zem a ďalšie podobné obežnice.

Dvojica sond amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) tiež odhalila, že lunárny kôra, najvrchnejšej vrstvy, je oveľa tenšia, než sa vedci domnievali. Hrubá je zhruba 40 kilometrov.

Hoci predchádzajúce misie kozmických agentúr merali lunárnu gravitáciu, ktorá je oproti zemskej šestinová, sondy Ebb a Flow sú prvé, ktoré sú na tento účel úplne určené. Družice, ktoré sú veľké ako automatická práčka, obiehajú Mesiac v 56 kilometrovej výške. Činnosť by podľa AP mali ukončiť ešte tento rok, kedy sa zrútia na povrch Mesiaca.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!