Select Page

Washington – Preteky súkromných lunárnych sond môžu v kozme vyvolať „vodnú horúčku“, ktorá pomôže ľudstvu s prieskumom asteroidov, Marsu a ďalších oblastí v hlbokom vesmíre. Informoval o tom portál Space.com.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

V súčasnej dobe sa 25 súkromných tímov uchádza o cenu Google Lunar X Prize vo výške 30 miliónov dolárov. Práve účastníci tejto súťaže môžu vykonať dôležité prospektorské výskumy, ktoré položia základy pre rozsiahlu ťažbu mesačnej vody. Táto životodarná tekutina by zlacnela a zefektívnila objavovanie vesmíru.

„Je to niečo ako zlatá horúčka, ktorá viedla k osídlenia Kalifornie,“ vyhlásil Phil Metzger z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Cieľom medzinárodnej súťaže je dopraviť na povrch Mesiaca robotickú sondu, ktorá musí prejsť najmenej 500 metrov a odoslať späť na Zem dáta a snímky. Tím, ktorému sa to ako prvému podarí, získa hlavnú cenu 20 miliónov dolárov. Pre druhé miesto a niekoľko špeciálnych úloh, ako napríklad objav vody, je vyčlenených desať miliónov dolárov.

Časť boja, ktorá sa týka hľadania vodných zdrojov, NASA a ďalšie vesmírne agentúry obzvlášť zaujíma. Dúfajú totiž, že tímy potvrdia doterajšie snímkovania z obežnej dráhy okolo súputníka Zeme, ktoré odhalilo ľadové kryhy na lunárnych póloch.

Podľa Metzgera je veľmi dôležité dostať na mesačný povrch robotické sondy, aby tu ohodnotili vodné zásoby. Mesačná voda nemusí byť využitá len k pitnému režimu astronautov, ale môže byť rozložená na vodík a kyslík pre zabezpečenie podpory života na vesmírnych lodiach a hlavne aj na výrobu paliva. Vízia vedcov preto hovorí o orbitálnych čerpacích staniciach, ktoré budú využívať vyťaženú vodu z Mesiaca alebo asteroidov.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!