Select Page

S úspešnou misiou vozítka Curiosity na Mars sa stále viac dostáva do hry otázka, či sa na červenú planétu pozrie aj človek. Astronómovia ale musia zapojiť aj lekára, pretože podmienky na Marse sú úplne iné ako na Zemi a iné, než by boli počas cesty v stave beztiaže. Agentúra Reuters v piatok zverejnila ilustráciu toho, aký vplyv by prostredie na Marse malo na ľudské telo.

Mars je oveľa menší a ľahší ako Zem, preto je na ňom aj menšia gravitácia. A ľudské telo je prispôsobené tej zemskej. Mars má len 38 percent zemskej gravitácie, preto, hoci by chodil po zemi a nevznášal sa, by mal človek pocit, že nie je tak stabilný. Ľahké vlasy by mu napríklad voľne viali v priestore.

Rovnaké by to ale bolo s orgánmi v tele a tiež s krvou.

Na Zemi je vďaka silnej gravitácii oveľa viac krvi v nohách ako v hlave a srdce sa tomu prispôsobuje. Na Marse by v hlave krvi výrazne pribudlo, pretože by nebola toľko tlačená dolů.Tím by sa ľuďom zväčšila hlava.

Mozog, ktorý by krvi zaznamenal viac, by vyslal signál, že je jej v tele príliš a srdce musí pumpovať pomalšie. Objem krvi v tele by sa postupne znížil.

Tomu čelia astronauti v stave beztiaže aj teraz. Telo je schopné vyrovnať sa s týmito podmienkami v priebehu niekoľkých dní.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Zásadnejší vplyv by pobyt na Marse mal aj na úbytok svalov. S tým už teraz majú problém astronauti napríklad na ISS, nemusia prekonávať gravitáciu a ich svalová hmota ubúda aj napriek tomu, že cvičia. Človek svaly posilňuje tým, že prekonáva gravitačný odpor. Ten je na Marse menší, preto by ľudia časť svalovej hmoty stratili a oslabili by aj kosti. Nemuseli by niesť takú záťaž, odplavovaly by sa z nich vápnik a atrofovaly by.

Dlhodobý pobyt v takomto prostredí by viedol k deformáciám ľudského tela.

Astronauti, už aj tí terajší, sa často sťažujú na bolesti chrbta, pretože bez záťaže sa im mení chrbtica. Akoby povyrastli o niekoľko centimetrov a po návrate na Zem zase „spadnú“. Ďalšie zmeny sa týkajú červených krviniek. Je dokázané, že v prostredí s nízkou gravitáciou mení svoj tvar.

Oveľa nebezpečnejšie by ale boli hroziace zvýšené dávky radiácie. Pred nimi by mal chrániť skafander.

Cesta na Mars podľa skorších informácií plánuje na 30. roky tohto storočia. Dokonca už prebehli simulácie pobytu na tejto planéte. Cesta by trvala asi pol roka.

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!