Select Page

Liberec – Vedci Technickej univerzity v Liberci dnes predstavili nový objav z oblasti nanomateriálov. Vyvinuli špeciálnu vrstvu, ktorá dokáže zničiť baktérie, vírusy i huby. Na rozdiel od bežných dezinfekčných prostriedkov je jej účinok dlhodobý. ČTK to povedala vedúca tímu medicínskych aplikácií Irena Lovětínská Šlamborová. Univerzita si nechala nový roztok patentovať, záujem o neho prejavilo niekoľko firiem. Na trh by sa mohol dostať budúci rok.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Materiál sa nanáša vo forme roztoku a možno ho použiť na podlahy, steny, sklo, ale napríklad aj chirurgické rukavice, rúška alebo náplasti.

„Kúzlo spočíva v tom, že vrstva je pevnou väzbou viazaná na materiál, na ktorý roztok aplikujeme. Vďaka tomu, že sa jedná o polymérovú vrstvu v úplne nepatrnej hrúbke od 150 do 300 nanometrov, zostáva vrstva pevná a stabilná, ak ju niekto mechanicky neodstráni , „povedala vedúca tímu. Materiál znesie umývanie, pranie a ďalšie bežné ošetrenie. Napríklad pri aplikácii na textil vydrží až 50 vypraní, bez straty účinnosti.

Aktívnou zložkou, ktorá ničí baktérie, vírusy i huby sú katióny striebra – kladné častice, ktorá prenikajú do tela baktérie alebo vírusu, okamžite reaguje s DNA a bunku zabije.

Okrem iného sa ukázalo, že vrstva efektívne ničí aj vírus HIV, a tak sa ponúka jej uplatnenie na kondómoch a v lubrikantoch. Najväčšia šanca na uplatnenie by podľa Lovětínské Šlamborové mala byť ale v zdravotníctve. „Znepokojujú nás stále viac veľmi nepríjemné a nebezpečné bakteriálne infekcie, proti ktorým je náš roztok veľmi účinný,“ vysvetlila.

Materiál by sa mohol využívať na operačných sálach, jednotkách intenzívnej starostlivosti, na oddeleniach transplantačných či neonatologických. Veľmi dobre sa uplatní všade tam, kde sa kladie dôraz na sterilné prostredie, kde sú pacienti so zníženou imunitou alebo po operáciách.
Univerzita už si nechala nový roztok patentovať. „Chceme patenty rozšíriť aj do ďalších krajín vrátane Číny,“ povedal vedúci oddelenia nanotechnológií a informatiky Jiří Maryška. Bezprostredne po zverejnení českého patentu prejavilo záujem o uplatnenie vrstvy niekoľko firiem, exkluzívne práva pre využitie technológie získala spoločnosť Pharma Future.

„Je veľký záujem o využitie zo zahraničia – zo Spojených štátov amerických, Nemecka i Číny,“ povedal obchodný riaditeľ spoločnosti Pavel Sedláček. Dodal, že materiál prechádza v súčasnej dobe nezávislým testovaním, skúšajú ho aj nemocnice. Na trh by sa podľa konateľa firmy Petra Otepky mohli prvé produkty s touto vrstvou dostať už budúci rok.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!