Select Page

NEW YORK – Rozloha ľadu pokrývajúceho Severný ľadový oceán je najmenšia od doby, kedy ľudia začali sledovať Arktídu pomocou satelitov.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Uviedli to vedci z amerického Národného strediska dát o snehu a ľadu (NSIDC). Podľa nich 16. septembra zaberal ľad plochu 3,41 milióna kilometrov štvorcových, čo je podstatne menej ako v auguste nameraných 4,1 milióna štvorcových kilometrov. Aj to bola pritom rekordná hodnota.

Tohtoročné leto tabuľky razantne zmenilo

Do tohto roku bol za 33 rokov pozorovaní za rekordný považovaný rok 2007, kedy ľad pokrýval 4,17 milióna kilometrov štvorcových. Tohtoročné leto ale rekordné tabuľky razantne zmenilo, hoci teploty boli v polárnej oblasti nižšie ako pred piatimi rokmi.

Tento rok nameraný najnižší stav sa rovná približne polovici strednej hodnoty, ktorú vedci v oblasti merali medzi rokmi 1979 až 2000. „Dlho síce vieme, že sa Zem otepľuje a zmeny sa najskôr a najvýraznejšie prejavujú v Arktíde. Ale sotva bol niekto z nás pripravený na to, ako rýchlo k nim dochádza,“ vyhlásil riaditeľ NSDIC Mark Serreze.

Ľadu v Arktíde nielen v lete ubúda plošne, ale je tiež tenší. „Veľký úbytok ľadu koncom leta ukazuje, ako je vrstva ľadu tenká,“ povedal Walt Meier z NSIDC. „Aby sa ľad ďalej roztápal, aj keď slnko klesá k obzoru a prichádza jeseň, tak musí byť pomerne tenký,“ dodal.

Klimatické modely z posledných rokov ukazovali, že Arktída by mohla byť v lete bez ľadu pred rokom 2050. Ale teraz zaznamenané topenie ľadu je rýchlejšie, než mnoho týchto modelov predpokladalo, povedala ďalšia klimatoložka z NSIDC Julienne Stroeveová.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!