LONDÝN – Roboty schopné „opravovať“ pod morskou hladinou poničené koralové útesy teraz vyvíjajú vedci z Heriot-Watt University v škótskom Edinburghu.
O projekte, ktorý môže významne prispieť k záchrane týchto ohrozených morských ekosystémov, informoval server BBC. Tím zložený z expertov na biologické aj technické vedy práve dokončuje softvér umožňujúci, aby roboti prezývané v preklade „korálboti“ dokázali rozpoznať jednotlivé koraly a odlíšili ich od ostatných objektov v mori.
Vedci teraz usilujú o navýšenie financií pre projekt. Ak uspejú, mohla by sa prvá korálbotí misia uskutočniť už v priebehu jedného roka.
Asi jeden meter vysokí korálboti budú pracovať v „kŕdľoch“, čo je v prírode osvedčený model. „Naším hlavným cieľom je dosiahnuť obnovy koralových útesov prostredníctvom skupiny robotov. To im umožní praktizovať spoluprácu, ktorú vidíme v prírode napríklad u roja včiel, kŕdľa termitov alebo mravcov,“ uviedla podľa BBC vedúci tímu biologička Lea-Anne Henryová.
„Myslím, že majú veľmi dobré šance (vo svojom zámere) uspieť,“ povedal Noel Sharkey z Sheffieldskej univerzity, ktorého oslovil server BBC ako nezúčastneného experta. Projekt považuje vraj za „veľmi užitočný“.
Koralové útesy sa najčastejšie vyskytujú v teplých plytkých vodách tropických oblastí, koraly však žijú aj v chladnejších vodách, napríklad pri západnom pobreží Škótska. Keď boli tieto koralové útesy poškodené, ponorili sa k nim potápači do hĺbky cez 200 metrov a snažili sa stmeliť zlomené časti.
Vzhľadom k uvedenej hĺbke to je však veľmi náročná činnosť. Korálboti by pre tieto účely mali byť lepšie vybavení a takú opravu by mali zvládnuť v priebehu niekoľkých dní či týždňov. Ekologické organizácie varujú, že koralové útesy by mohli úplne vymiznúť počas iba 50 rokov.
Koralové útesy
Koralové útesy sú domovom mnohých rôznych druhov rýb a ostatných morských tvorov, s ktorými tvorí svoj vlastný malý ekosystém. V súčasnej dobe sú koralové útesy vážne poškodzované deštruktívne rybárskou činnosťou a trvá desiatky rokov, než sa ich rast obnoví. Okrem rybárstva ich ohrozuje aj bezohľadný turizmus či emisie oxidu uhličitého, kvôli ktorému je morská voda kyslejšia, čo vedie k úhynu kľúčových druhov koralov.