Select Page

Negenetická časť DNA hrá zrejme dôležitú úlohu v tom, či človek ochorie chorobou, ku ktorej má, či naopak nemá žiadne genetické dispozície. Vedci zistili, že časť DNA, ktorá sa doteraz považovala za odpadovú, by mohla pomôcť vyriešiť, ako veľmi veľký vplyv má ochorenie prostredie, v ktorom človek žije. Informácie o výskume zverejnil denník New York Times.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Tridsaťdva vedeckých centier z celého sveta skúmalo napríklad to, prečo pri jednovaječných dvojčatách, ktorá nesú tú istú DNA u jedného z nich prepuknú napríklad depresie a iné choroby a u iného nie.

Vedci zistili, že vplyvom prostredia dochádza k zmenám negenetických časti DNA, práve tie ovplyvňujú, ako sa jednotlivé bunky a orgány budú chovať.

Vedci v odpadovej DNA objavili komplexný systém, v ktorom genetické prepínače fungujú podobne ako napríklad vypínače svetla. Určujú, aké gény sa uplatnia v konkrétnych bunkách a kedy sa tak stane. Rozhodujú napríklad o tom, či sa z bunky stane neurón alebo napríklad súčasť pečene.

Vesmír a mapa

Eric Lander z Broadova inštitútu, ktorý je spoločným projektom vedcov z Harvardovej univerzity a Massachusettského technologického inštitútu, rozdiel medzi novým objavom a predchádzajúcimi poznatkami o ľudskom genóme prirovnal k rozdielu medzi podrobnými mapami a pohľadom na krajinu z vesmíru.

„Z toho nie je jasné, kadiaľ vedú cesty, ani ako rušná je doprava a v ktorú dennú hodinu, ani kde sú dobré reštaurácie či nemocnice či mesta či rieky,“ uviedol Lander. Teraz ale vedci objavili toľko nových dát, že z toho „má závraty“. „Nové výsledky sú senzačným zdrojom,“ podotkol vedec.

Odpadová DNA je označenie pre tú časť DNA, ktorá nemá žiadnu funkciu, presnejšie, človek na jej funkciu ešte neprišiel. Tvorí väčšinu genómu. Na rozdiel od DNA, ktorá reaguje na bielkoviny, táto časť tak nerobí.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!