Select Page

New York – Kanadský vedec Louis Michaud chce získavať elektrinu z umelých tornád. Chcel by ich vytvárať v špeciálnych vežiach, v ktorých by mechanická energia z tornád poháňala elektrické turbíny. Na svoj zámer získal peniaze od miliardára a presláveného investora zo Silicon Valley Petra Thiel, uviedol na svojich webových stránkach časopis Forbes.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Michaud svoj projekt nazýva atmosférickým vírovým motorom. „Vír podobný tornádu vytvára postranný prívod teplého alebo vlhkého vzduchu do kruhovej arény. Vlhký vzduch potom pri stúpaní začne rotovať a vytvorí ukotvený konvektívny vír. Jeho prúdenie zachytávajú turbíny umiestnené na zemi po obvode arény. Zdrojom tepla môže byť slnečná energia, teplá voda alebo odpadové teplo, „uviedol vedec na svojej webovej stránke.

Thiel, ktorý je spoluzakladateľom internetového platobného systému PayPal a investoval napríklad do sociálnej siete Facebook, poskytol kanadskému vedcovi okolo 350.000 dolárov. Urobil tak prostredníctvom programu svojej nadácie nazvaného Breakout Labs, ktorý sa zameriava na odvážne vedecké projekty.

Slovo odvážny podľa Forbesu nepochybne je jedným zo slov, ktorými možno Michaudov zámer popísať. Kanaďan tvrdí, že jedna elektráreň s priemerom 200 metrov by dokázala vytvoriť 200 megawattov čistej elektriny pri veľmi nízkych nákladoch.

Michaud uviedol, že v roku 2009 úspešne vyskúšal prototyp s priemerom štyri metre. Vďaka peniazom od Thiel teraz chce vybudovať v meste Samia v Ontáriu zariadenie o dvojnásobnom priemere. S jeho pomocou chce vytvoriť 40 metrov vysoký a 30 centimetrov široký vír, ktorý bude poháňať malú turbínu.

„Energetický výkon rastie geometricky s veľkosťou. Komerčne tak zariadenie bude životaschopné, až v roku 2015 postavíme 40 metrový prototyp,“ uviedol Michaud.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!