Select Page

Ottawa – Armáda chrobákov veľkých ako ryžové zrnká sa presunula do lesov na západe Kanady, kam ich láka otepľovanie ovzdušia. Avšak tým, že masakrujú miestne stromy, tlačia ortuť teplomera ešte vyššie, napísala agentúra AFP. Žravá sorta lykožrútov druhu Dendroctonus ponderosae už napadla približne 170.000 kilometrov štvorcových lesného porastu v Britskej Kolumbii, čo predstavuje pätinu lesov v tejto najzápadnejšej kanadskej provincii. Tím výskumníkov o tom informoval v časopise Nature Geoscience.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Chrobáky kladú vajcia pod kôru borovíc; zároveň tam vložia špongiu, ktorá chráni ich potomkov, ale ktorá zároveň s pomocou lariev vyžierajúcich lyko napadnuté stromy zabíja.

Keď stromy podľahnú, zmizne spolu s nimi aj ich ochladzujúci efekt na ovzdušie podobný ľudskému poteniu. Vedci zistili, že s úhynom stromov korešponduje nárast letných teplôt o približne jeden stupeň Celzia v napadnutých oblastiach, povedala AFP spoluautorka štúdie Holly Manessová z Torontskej univerzity.

„Zvýšenie povrchovej teploty, ktorú pozorujeme, je relatívne vysoké a môže byť dostatočné, aby spustilo ďalšie zmeny v regionálnej klíme, ako sú zmeny vzdušného prúdenia, oblačnosti a zrážky,“ dodala. „Následky klimatických zmien sa tak stupňovito vŕšia. Predchádzajúce štúdie ukázali, že práve zmeny klímy lykožrútom umožnili sa tu usídliť a množiť.“

Nákaza týmito chrobákmi patrí k najväčším ekologickým výkyvom, aké boli kedy v Kanade zaznamenané, uviedol vedecký tím. Podobné epidémie lykožrútov boli v uplynulých rokoch zaznamenané aj v rozsiahlych zalesnených oblastiach na západe USA.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!