Select Page

Čierna mamba je jeden z najútočnejšej a najjedovatejších hadov na svete. Zložka jeho jedu by sa ale mohla používať v zdravotníctve ako veľmi účinný liek na tlmenie bolesti. Je totiž podľa vedcov rovnako účinná ako morfium, a na rozdiel od neho nemá žiadne vedľajšie účinky, zdôrazňuje štúdia v časopise Nature.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Morfium má naopak celý rad vedľajších účinkov ako bolesť hlavy, vracanie alebo kŕče a ide tiež o návykovú drogu. S častejším užívaním u ľudí tiež klesá účinnosť opiátu.

Z hadieho jedu extrahovaná látka nazvaná mambalgin by mohla byť pre ľudí vhodnejšia. Zatiaľ ju však otestovali iba na myšiach.

„Je to v počiatočnom štádiu, samozrejme je veľmi ťažké povedať, či bude mať tieto účinky aj u ľudí. Ešte je potrebné urobiť mnoho testov, „vysvetľuje Eric Lingueglia z Inštitútu molekulárnej a bunkovej farmácie v blízkosti francúzskeho mesta Nice.

Nicolas Casewell, odborník na hadie jedy z liverpoolskej školy pre tropickú medicínu však verí, že jed má veľkú šancu na medicínske využitie. Podľa neho je veľmi zvláštne, že tak silná látka bola nájdená u zabijaka. Vysvetľuje to tým, že toxín, ktorý bráni bolesti, má uštipnutej koristi zabrániť utiecť. Mamba totiž korisť potom, čo ju uštipne púšťa a potom čaká, až začne jed pôsobiť.

Mamba čierna je najväčším jedovatým africkým hadom. Jej sfarbenie nie je čierne, meno dostala podľa farby vnútra papule.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!