Select Page

Tokio – Japonskí vedci zvýšili šance na liečbu neplodnosti, keď dnes oznámili, že sa im podarilo vytvoriť z bežných kožných kmeňových buniek dospelých myší životaschopné vajíčka. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej by metóda mohla byť v budúcnosti aplikovaná aj u ľudí.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Tím expertov z univerzity v japonskom meste Kjóto odobral kmeňové bunky dospelým myšiam a zmenil počet génov tak, že vznikli bunky veľmi podobné prvotným zárodočným bunkám, z ktorých sa vytvárajú u mužov spermie a u žien oocyty (zárodočné vaječné bunky).

Potom vedci umelo vytvorili vaječník tak, že vznikajúce vajíčka obklopili inými typmi podporných buniek, ktoré sa normálne nachádzajú vo vaječníkoch. Vaječník potom transplantovali živým myšiam. U nich bunky dorástli v oocyty, ktoré vedci myšiam odobrali, oplodnili ich v skúmavke a znovu ich implantovali budúcej matke.

Výsledkom boli narodené zdravé myšie mláďatá, ktoré dokonca boli v dospelom veku schopné reprodukcie.

Podľa expertov experiment zvyšuje pravdepodobnosť, že ženy neschopné samé produkovať prirodzenou cestou vajíčka, by si ich mohli nechať vypestovať v skúmavke zo svojich vlastných buniek.

Vedúci výskumu profesor Mičinori Saito uviedol, že spomínaná metóda ešte nepredstavuje liečbu pre ľudí trpiacich problémami s neplodnosťou a že k takejto liečbe zostáva ešte uraziť dlhú cestu. Zároveň ale vyhlásil, že tím „má v úmysle pokračovať s výskumom u opíc a u ľudí“.

Kmeňové bunky, ktoré sa vyvíjajú v špecializovaných telových tkanivách, vyvolali vo vedeckej obci veľké vzrušenie, pretože ponúkajú šancu obnovy orgánov poškodených pri chorobách či nehodách.

Donedávna bol ale jediným spôsobom, ako získať kmeňové bunky ich odber z embryí. To je kontroverzný proces, pretože so sebou nesie nutnosť zničenia embrya.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!