Select Page

Washington – Internetová encyklopédia Wikipedia, ktorá patrí medzi najväčšie webové stránky na svete, stráca veľa zo svojich editorov v anglickom jazyku. To ochromuje jej schopnosť plniť misiu prehľadného a čo najúplnejšieho online zdroja informácií, uviedla americká štúdia, z ktorej dnes citovala agentúra AFP.

Anglická verzia internetovej encyklopédie vypla 18. januára svoje služby na protest proti chystaným americkým zákonom proti internetovému pirátstvu. Návrhy podľa zakladateľa Wikipédie a ďalších internetových firiem ohrozujú slobodu na internete. Miesto úvodnej stránky Wikipédie sa objavila čierno-biela obrazovka s titulkom Predstavte si svet bez voľného prístupu k znalostiam, krátkym vysvetlením a odkazom na ďalšie detaily.

Štúdia, ktorú viedol Aaron Halfaker z Minnesotskej univerzity, zistila, že počet „spolupracovníkov“, teda dobrovoľných editorov encyklopédie, vytrvalo klesá z približne 56.000 v roku 2007 na asi 35.000 ku koncu 2012.

Pokles má podľa výskumníkov rad príčin vrátane nárastu automatizovaných programov, tzv botov. Ale niektoré potenciálny prispievatelia podľa nich odrádza aj samotná štruktúra Wikipédie.

„Niektoré zmeny, ktoré komunita Wikipédie prijala, aby udržala kvalitu a ucelenosť v dobe masívneho rastu účastníkov, paradoxne ochromila samotný rast,“ napísali vedci v štúdii zverejnenej v odbornom časopise American Behavioral Scientist. Podľa nej síce Wikipedia chcela vykoreniť menej schopné editory, ale prijatými obmedzeniami a pravidlami zároveň odradila „žiaducich nováčikov“, ktorí stratili záujem, keď boli ich prvé príspevky zmazané.

„Wikipedia sa zmenila z ‚encyklopédie, ktorú môže editovať ktokoľvek‘ na ‚encyklopédii, ktorú môže editovať ktokoľvek, kto chápe pravidlá, prerazí neosobnú stenu poloautomatických odmietnutí a stále ešte bude chcieť dobrovoľne prispievať svojím časom a energiou‘,“ dodali autori štúdie.

Wikipedia má 285 jazykových mutácií. Česká verzia Wikipédie začala činnosť v roku 2002, teraz má už 252.512 článkov.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!