Select Page

Experimenty preukázali, že tieto krkavcovité vtáky dokážu riešiť logické úlohy, používajú nástroje a chápu abstraktné pojmy, ako sú čísla. Nové výskumy tiež zistili, že ich krákanie je v skutočnosti špecifický jazyk, ktorý má dokonca regionálne dialekty.

Vrany zaujali ornitológov aj svojou vynaliezavosťou. V Japonsku si všimli, že posedávajú pri prechodoch na križovatkách a zakaždým, keď na semafore skočí červená, pustia pod kolesá stojacich áut orechy. Keď sa autá rozbehnú, orechy rozdrvia a vrany sa tak vďaka týmto „luskáčikom“ dostanú jednoducho k jadru.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BGPGknpq3e0[/youtube]

Vrany novokaledonské si systematicky vyrábajú vlastné nástroje. Pomocou vetvičiek, ktoré si pripravia, lovia zo štrbín stromov húsenice. Vetvičku nielen odlomia, ale tiež ju zbavia bočných vetvičiek a ešte si ju ohnú tak, aby vznikol potrebný háčik.

Vedci z Oxfordskej univerzity zase preukázali, že vrany dokážu bez predchádzajúceho tréningu použiť tri nástroje po sebe. Počas pokusu vložili vranám potravu do diery, odkiaľ si ju museli vyloviť špeciálnym nástrojom. Aby ho získali, museli ale najprv použiť dva iné nástroje. Niektoré z vrán to dokázali na prvý pokus, bez toho, aby to predtým skúšali. Vrany tak dokázali cielene použiť nástroje, aby získali iné nástroje. To podľa vedcov svedčí o ich mimoriadne vysokej inteligencii.

Vrany ale nástroje používajú aj na skúmanie potenciálne nebezpečných predmetov. Keď pred ne vedci položili napodobeninu jedovatého pavúka alebo hada, vrany zviera najprv skúmali pomocou konárika z väčšej vzdialenosti. Až keď zistili, že im od neho žiadne nebezpečenstvo nehrozí, začali ho skúmať zobákom.

K starostlivosti o perie sa vrany naučili využívať mravca. Občas úmyselne rozhrabú mravenisko a prikryjú ho krídlami. Mravce potom zalezú medzi perá a likvidujú v nich ťažké parazity. Tento rok v zime obehli svet zábery vrany, ktorá pomocou improvizovaného „snowboardu“ schádzala zasneženú strechu. Ako doska jej poslúžilo viečko, do ktorého vždy na hrebeni strechy nastúpila a potom na ňom opakovane schádzala dolu. Tam ho vzala do zobáka a opäť s ním vyletela hore na strechu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3dWw9GLcOeA[/youtube]

Vrany sú tak podľa vedcov rovnako inteligentné ako opice, podľa niektorých expertov svojou inteligenciou primátov dokonca predčia.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!