Select Page

České Budějovice – Hvezdáreň České Budějovice s pobočkou na vrchole Kleti objavila za dobu svojej existencie 997 planétok a štyri kométy. Komplex, ktorý sa skladá z dvoch objektov, vznikol pred 75 rokmi. Českobudejovické planetárium a pobočku na Kleti každý rok navštívi 25.000 až 30.000 ľudí.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Nová kopula hvezdárne na Kleti, ktorá kryje hlavný ďalekohľad, začne budúci týždeň naplno slúžiť astronómom. Skončí tým zložitá rekonštrukcia, za ktorú Juhočeský kraj zaplatil približne 4,5 milióna českých korún. Hvezdári budú vďaka tomu môcť využívať druhý najväčší ďalekohľad v Čechách na sledovanie asteroidov a komét bez obáv, že sa kvôli zlému stavu zastrešenia poškodí.

„Väčší záujem je o planetárium, kde organizujeme rôzne prednášky, besedy a multimediálne programy pre školákov i univerzitných študentov,“ povedala ČTK riaditeľka Hvezdárne České Budějovice Jana Tichá.

V tejto inštitúcii pracuje dve desiatky rokov. Za tú dobu sa vraj musel program, ktorý predovšetkým planetárium verejnosti ponúka, výrazne zmeniť. „Je to napríklad dané tým, že teraz pripravujeme programy pre takzvanú mladú počítačovú generáciu. A tá má záujem vidieť niečo iné ako deti pred dvadsiatimi rokmi,“ povedala.

Medzi planétkami objavenými z observatória na Kleti sú napríklad objekty s menom slávneho astronauta alebo literárne postavy. Vďaka vedcom z tejto hvezdárne tak vo vesmíre putuje Ferdinand Vaněk alebo Feustel. Prvá planétka dostala meno po postave z Havlovej hry Audience. Druhá zase pripomína amerického astronauta Andrewa Feustela, ktorý bol vlani členom posádky raketoplánu Endeavour a do vesmíru si vzal aj plyšového Krtka – postavu od Zdeňka Milera. Feustel dokonca vlani v auguste českobudejovické planetárium navštívil.

Kleť je najvyššie položeným observatóriom v Česku vo výške 1070 metrov nad morom a má najviac jasných nocí, pretože sa nachádza nad inverziou. Na Kleti je napríklad v prevádzke teleskop Klenot s metrovým priemerom zrkadla. Po Ondřejove je to druhý najväčší ďalekohľad v Česku a najväčší špecializovaný ďalekohľad na planétky a kométy v Európe.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!