Select Page

Predstavte si dom, ktorý je nielen Supermoderný a Superpohodlný, ale ešte ku všetkému Superinteligentný. Práve taký vymysleli a postavili dvaja britskí architekti David Grunberg a Daniel Woolfson. Tí sa inšpirovali prácami britského matematika a spisovateľa Henryho Ernesta Dudeneyho (1857 – 1930), ktorý sa zaoberal logickými a matematickými hračkami a hlavolamami.

[vimeo]http://vimeo.com/52842802[/vimeo]

Na prvý pohľad sa vám môže unikátny dom zdať trochu ako zo sci-fi románu, alebo vám pripomenie skladačku origami, ale podivný vzhľad nie je rozhodne náhodný. Jeho tvar súvisí s jeho schopnosťami. Grunbergov a Woolfsonov výtvor sa dokáže zariadiť podľa toho, aké vonku panuje počasie. Sám sa otáča za slnkom, sám intuitívne mení podľa počasia aj miesta, kde bol postavený, tvar obvodových stien a interiérov.

Môže byť naprogramovaný napríklad tak, že v lete sa budete prebúdzať v priestoroch, ktoré sa otočia na východnú stranu. Užijete si tak teda vlažné letné ráno plné vľúdneho slnka. A ak ste milovníci tepla, bude sa s vami otáčať za pražiacim letným slniečkom celý deň. V zime si zase môžete byť istí, že „šikovný“ dom vás maximálne ochráni pred nápormi fujavice a severáku.

O cene tohto výdobytku modernej architektúry a techniky zatiaľ autori aj developeri mlčia, ale je jasné, že priemerná hypotéka vám jeho stavbu asi nezafinancuje.

Komentáre

komentare

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!