Select Page

Washington – Americké marťanské vozítko Curiosity sa pripravuje na prvý vrt do povrchu červenej planéty, uskutočniť by sa mohol už v budúcom týždni. Dnes o tom s odvolaním sa na americký Národný úrad pre letectvo a vesmír informoval portál BBC.

Farebný snímok s vysokým rozlíšením hory Mount Sharp tvorenej vrstvami horniny, ktoré z Marsu poslalo výskumné vozidlo Curiosity.
  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Farebný snímok s vysokým rozlíšením hory Mount Sharp tvorenej vrstvami horniny, ktoré z Marsu poslalo výskumné vozidlo Curiosity.

Sonda od miesta pristátia prešla približne 650 metrov, teraz sa pohybuje v priehlbine známej ako Yellowknife Bay. Práve v tejto oblasti zrejme vedci vyberú miesto, kde vozítko vykoná historicky prvý vrt. Vrták je posledným zariadením, ktorý robotický aparát ešte nevyskúšal.

Tento nástroj umožní získať prachovú vzorku z až päťcentimetrovej hĺbky vybranej horniny. Odobratý prach následne vyhodnotí mobilné laboratórium.

Lokalitu Yellowknife vybrali vedci kvôli tomu, že má úplne iný typ povrchu ako miesto augustového pristátia. Satelitný prieskum naznačuje, že oblasť je oproti iným teplotne vyrovnanejšia – počas noci sú tu tepelné straty oveľa pomalšie.

Curiosity v doterajších analýzach pôdy objavila vodu, stopy uhlíkových zlúčenín alebo zmes ďalších chemických látok, napríklad síry a chlóru.

Tonové vozidlo pristálo začiatkom augusta v blízkosti rovníka Marsu. Jeho hlavným cieľom je v nasledujúcich najmenej dvoch rokoch pátrať po možnej existencii života. Ide o prvú astrobiologickú misiu NASA od 70. rokov, kedy USA vyslali do kozmu sondy Viking.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!