Select Page

Čechy krásne, Čechy moje, to si môže spievať každý z obyvateľov Slovenskej republiky pri pohľade na unikátne video, ktoré metódou Timelapse zaobstaral 44 ročný Roman Němec. Tento majiteľ reklamnej agentúry, pre ktorého je fotografovanie koníčkom, v lete takmer denne vyrážal do Krušných hôr a mapoval ideálne miesta pre snímanie. Výsledkom jeho vytrvalej práce je časozberné video s nenapodobiteľným kúzlom, ktoré pomenoval „My Country, My Time“, teda „Moja krajina, môj čas“.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4JP7TySIMVw[/youtube]

Ako Roman Němec uviedol, pôvodne chcel snímať prírodu v Yosemitskom národnom parku v Kalifornii. Potom ale zistil, že je dobré zobrazovanú krajinu výborne poznať, takže sa teda rozhodol pre svoju rodnú krajinu. Vybavený kvalitným fotoaparátom, statívom a takzvanou automatickou jazdou pre časozbernú metódu zažíval niekoľko týždňov v okruhu do 35 kilometrov od domova hotové dobrodružstvá.

Metódu, pre ktorú sám používa pôvodné slovo Timelapse a nie preklad časozberná metóda, pretože je podľa jeho slov výstižnejší, sa totiž učil hlavne z vlastných skúseností, o ktoré sa podelil aj na svojom blogu.

„Nič nie je zadarmo, je to lov. Nie je to len o fotení, ale aj o znalosti terénu, správnom načasovaní a hlavne o poriadnej dávke šťastia, „uviedol 44 ročný fotograf.

Nevyspytateľná príroda

Hlavným kľúčom k úspechu je totiž príroda, ktorá je však nevyspytateľná. Snímanie môže predčasne ukončiť dážď alebo silný vietor, ktorý hýbe vybavením, rovnako ako krásne počasie, kedy je nebo bez mráčika a výsledné video tak vyznie nezaujímavo. Ďalšia hrozba je, že snímaný jav (napríklad mračná alebo mesiac v splne) „utečie“ zo záberu, alebo naopak pred objektív niekto alebo niečo vbehne, prípadne vojde alebo vletí.

Niekedy po dlhých hodinách čakania a následných postprodukčných prácach nemožno použiť nič alebo len zlomok záznamov, ako sa to českému fotografovi stalo napríklad pri snímaní meteorického roja Perzeidy v sobotu 11. augusta. Hoci z tejto jasnej noci použil iba päť sekúnd, pohľad na meteory na nebi je sladkou bodkou na konci celého jeho projektu.

„Môj timelapsový debut, My Country, My Time ‚je od piatku (7. augusta) on-air. Patrí sa poďakovať všetkým, ktorí ho zdieľali a komentovali. Prvé ohlasy sú naskrz pozitívne, čo nebudem zastierať, mi robí veľmi dobre, „priznal hrdo Čech Roman Němec.

Ako autor ďalej uviedol, v tuzemsku bolo video označované prinajmenšom za veľmi vydarené dielo, v zahraničí sa potom ľudia často divili nad tým, ako krásny je ten „náš kraj“. Pochvalne sa o videu vyjadrili aj uznávaní americkí fotografi špecializujúci sa na metódu Timelapse ako napríklad Simon Christen alebo John Eklund.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!