Select Page

Brno – Použitý olej z vysokoškolskej menzy sa niekedy môže stať vyhľadávanou lahôdkou. Aspoň pre baktérie, ktoré vedci z Centra materiálového výskumu v Brne využívajú pre výrobu ekologickej obdoby plastu. Práve olej z menzy chutí baktériám najviac, povedal dnes ČTK výskumník Stanislav Obruča, ktorý o baktériách s nadhodnotením hovorí ako o svojich dlhoročných priateľoch. Technológia výroby plastu z odpadového oleja mieri do praxe a hľadá uplatnenie napríklad na čínskom trhu.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

Baktérie pestované brnenskými výskumníkmi vytvárajú vo vnútri buniek zvláštnu látku, ktorá im slúži ako zásoba na horšie časy. „Tak ako my priberáme, keď máme všetkého dosť, tak tieto baktérie produkujú polymér. A ten má zhodou okolností mechanické vlastnosti podobné plastom,“ opísal Obruča. Oproti bežnému plastu má ale jeho ekologická obdoba zásadnú výhodu – v prírode sa rozloží, a preto nijako nezaťažuje životné prostredie.

Experimenty s výrobou bioplastov sa odohrávali už v minulých desaťročiach. Ekologické materiály však doteraz prehrávali pomyselnú cenovú vojnu s lacnejšími plastami z ropy. Ako substrát pre baktérie sa totiž používali napríklad relatívne drahé cukry. Tím z Centra materiálového výskumu ale prišiel na to, ako využiť oveľa lacnejšie suroviny.

„Pokúšame sa o čo najefektívnejšiu premenu odpadových substrátov, najmä odpadového oleja,“ uviedla vedúca tímu Ivana Márová. Výskumníci pracujú v nenápadnom laboratóriu, ktorá na prvý pohľad ani nepôsobí dojmom supermodernej vedeckej prevádzky. To hlavné sa odohráva v reakčnej nádobe, kde vedci pestujú a „vykrmujú“ baktérie.

Nádoba je spojená s riadiacou jednotkou, ktorá kontroluje a ovláda jej vnútorné prostredie, napríklad PH a prevzdušnenie. „Ak chceme, aby pre nás baktérie pracovali, musíme im na to vytvoriť podmienky,“ podotkol Obruča. V malom laboratóriu dokážu vedci vyrobiť pár desiatok dekagramov polyméru za dva tri dni. V priemyselnej prevádzke sú však baktérie schopné oveľa väčších „výkonov“.

Licenciu na patentovanú brnenskú technológiu kúpila česká firma Nafigate Corporation. Vstúpi s ňou na čínsky trh. Súčasná spotreba syntetických plastov v Číne je síce nižšia ako v Európskej únii alebo Spojených štátoch, ale odborníci očakávajú výrazný nárast, navyše je v krajine obrovská spotreba fritovacieho oleja, ktorý sa môže stať potenciálnou surovinou.

Bioplast má všestranné využitie. „Možno z neho vyrábať napríklad obaly na potraviny, obaly na lieky, tašky alebo produkty dennej potreby,“ uviedla Lenka Minářová z Nafigate Corporation.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!