Select Page

Ruskí vedci dokázali, že prvky potrebné pre stavbu planét sa vo vesmíre objavili v dôsledku vesmírnych katastrof. Údaje, ktoré získala orbitálne observatórium INTEGRAL v rokoch 2003 až 2011, potvrdili, že prvky, ktoré sú ťažšie ako uhlík a kyslík, sa vo vesmíre tvoria iba pri výbuchu supernov.

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest
  • Gmail
  • VKontakte
  • LinkedIn

K tomu dochádza v konečnom štádiu života hviezd, keď vo svojom jadre vyčerpajú zásoby paliva pre fúziu a začnú sa rúcať pod silou vlastnej gravitácie. Výsledná explózia potom rozmetá obrovskou silou väčšinu hmoty hviezdy do medzihviezdneho priestoru, čím sa do neho dostanú ťažké prvky. Tie sú potom základnými stavebnými kameňmi pre tvorbu nových hviezd.

Supernovy, po ktorých explózii sa do vesmíru dostali kremík, vápnik, železo a ďalšie prvky, prispeli k stavbe planét zemského typu a zrodu života. Astronómovia z Ústavu kozmického výskumu pri Ruskej akadémii vied spolu s kolegami z Európskej vesmírnej agentúry skúmali procesy, ku ktorým dochádza vo Veľkom Magellanovom mraku. Vo zvyšku explózie supernovy 1987A zaregistrovali rádioaktívne titán-44, ktorého množstvo je takmer na hornom limite teoreticky možných hodnôt. Inými slovami: prvýkrát sa podarilo získať priamy dôkaz vzniku titánu vo chvíli výbuchu supernovy. V danom prípade dosahuje jeho množstvo 100 hmotností Zeme.

Zemská kôra obsahuje približne 0,5% titánu, takže z množstva, ktoré vzniklo pri výbuchu SN1987A, by mohlo vzniknúť 20 000 takých planét, ako je tá naša.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!