Select Page

New York – Americký vynálezca Lorenzo Maggiore prišiel s úplne novým spôsobom likvidácie hmyzu. Pri jeho vývoji mal zálusk najmä na muchy, funguje ale vraj aj na šváby či komáre. Ide o špeciálnu pištoľ vystreľujúcu soľ. Záujem o ňu je tak veľký, že Maggiore prestal prijímať objednávky, uviedol denník The Wall Street Journal.
Keď vynálezca a výtvarný umelec v jednej osobe nedávno umiestnil na internet video, v ktorom predvádzal schopnosti svojho výtvoru a ktoré má zatiaľ na serveri YouTube cez 1,5 milióna zhliadnutí, dostal počas niekoľkých týždňov 21.400 dopytov. Jedna pištoľ značky „osoľte Hmyzáka“ príde na 30 dolárov.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-oYl-Lm9a6U[/youtube]

Maggiore hovorí, že najmä s muchami bojuje od detstva, kedy na ne útočil gumičkami. „Na muchách a ďalšom hmyze mi niečo vadí. Vždy som ich nenávidel,“ povedal. Zároveň ale uviedol, že mal bezproblémové detstvo a nebol zneužívané dieťa alebo také niečo.

Už ako teenager potom experimentoval so soľou vo vzduchovej pištoli. Niekedy to vraj fungovalo, účinnosť ale nebola stopercentná. V 90. rokoch minulého storočia sa prvýkrát pokúsil vytvoriť vlastnú špeciálnu „soľnú“ zbraň proti muchám. Nijako to nedopadlo.

Jeden z inžinierov, s ktorými spolupracoval, vymyslel mechanizmus, ktorý umožnil pištolu strieľať malými dávkami soli. Technológia sa stala základom novej zbrane, ktorú Maggiore opäť začal vyvíjať v roku 2008. Impulzom sa pre neho stala smrť jeho sestry. Povedal si, že život je príliš krátky, a preto by sa mal usilovať o splnenie svojho sna.

Vývoj nebol nijako lacný. Len patentový právnik ho stál 50.000 dolárov. Maggiore celkom minul 300.000 dolárov z vlastného vrecka a vyčerpal sedem kreditných kariet, než mu pomohol investor zo San Franciska. Vynálezca ale potreboval ďalšie peniaze na začatie výroby v Číne.

Nakoniec ich získal na internete, kde zverejnil svoj projekt. Pištoľ ponúkol za 30 dolárov a poštovné zadarmo a do konca septembra vybral takmer 600.000 dolárov. Urobil pritom ale jednu chybu. Poštovné zadarmo ho prakticky pripravilo o zisky. Predaje preto prerušil a chystá sa zasielanie pištole spoplatniť.

Kalifornský profesor skúmajúci muchy Michael Dickinson uznáva, že na novej zbrani proti muchám niečo je. Muchy podľa neho často dokážu uniknúť plácačkám, pretože vidia objekty, ktoré na nich mieria niekoľko milisekúnd pred dopadom. Čiastočky soli sú ale tak malé, že ich zastihnú nepripravené. Profesor ale zároveň uviedol, že konštitúcia múch je pomerne pevná, takže ich soľ zrejme v mnohých prípadoch len omráči.

The Wall Street Journal pripomína, že boj proti muchám má bohatú históriu. Tradičným prostriedkom sú zrolované noviny. V roku 1900 potom podnikateľ z amerického štátu Illinois vymyslel plácačku. Nasledovali mucholapky či napríklad elektrická plácačka. Na muchy a ďalší hmyz sa zameral aj jeden fyzik podieľajúci sa na americkom programe „hviezdnych vojen“. Chce ich likvidovať pomocou špeciálneho lasera. Jeho vynález je ale stále ešte v štádiu príprav.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!