Select Page

Washington – Tisíce ľudí budú mať vďaka dvom americkým projektom možnosť dozvedieť sa pravdu o bakteriálnych obyvateľoch svojich čriev. Podmienkou je zloženie poplatku najmenej 69 dolárov a dodanie vzorky stolice. Manažéri očakávajú záujem desaťtisícov ľudí, osloviť chcú verejnosť i v cudzine. Podľa agentúry AP má projekt veľkú šancu na úspech.

„Konečne umožníme ľuďom, aby si uvedomili silu a hodnotu črevných baktérií na ľudský život,“ povedal novinárom jeden z iniciátorov projektu, mikrobiológ Jack Gilbert z laboratórií Chicagskej univerzity. Akcia by zároveň mala odpovedať na otázku vedcov ohľadom bakteriálneho zloženia, ktoré najlepšie prospieva ľudskému zdraviu.

V ľudských útrobách žijú bilióny mikróbov a veľká časť z nich, najmä organizmy žijúce v tráviacom trakte, má kľúčový význam pre látkovú výmenu a imunitu. Aká kombinácia baktérií je ale najprospešnejšia a ktorá naopak spôsobuje obezitu či cukrovku, nie je jasné. Rovnako tak sa nevie, či zloženie baktérií ovplyvňuje diéta či životný štýl.

Na takéto otázky môže podľa vedcov odpovedať len rozsiahly výskum, a ten práve s pomocou svojich dvoch projektov americkí mikrobiologovia spúšťajú. Prvé testy už prebehli vlani v lete na niekoľkých stovkách dobrovoľníkov. Odborníci sa pôvodne obávali, že odovzdávanie vzoriek na analýzu vyvolá odpor. Ukázalo sa ale, že záujem o informácie prevažuje.

Po zaplatení vstupného poplatku majú klienti možnosť zistiť mikrobiálne pomery vo svojich črevách po požití rôznych druhov potravín. Takáto informácia môže zaujímať nielen príslušnú osobu, ale aj vedcov, ktorí chcú, aby sa do projektu zapojili pokiaľ možno všetky vzorky populácie. Záujemcovia sa môžu počas budúceho mesiaca prihlásiť cez webový portál Indiegogo.com. Môžu posielať nielen vzorky stolice, ale aj kože či slín, môžu nechať preskúmať celú rodinu či zvoliť opakované testovanie.

Vedci potom budú porovnávať bakteriálnu „výbavu“ Američanov s ľuďmi žijúcimi na juhu Afriky. Porovnať chcú zloženie mikróbov v tele detí narodených prirodzenou cestou alebo cisárskym rezom alebo ľudí žijúcich s domácimi zvieratami a bez nich. „Získame obrovský objem informácií o tom, aké je naše spolužitie s mikróbmi,“ povedal agentúre AP antropológ Jeff Leach.

Pin It on Pinterest

Share This

Share this post with your friends!